۱۳۹۷/۰۳/۰۴
۱۱:۱۶ ب٫ظ

«هنريك بو نيلسن»، رييس انجمن فيلم دانمارك در واكنش به اظهارات جنجالي فون ترير، آن را احمقانه و خصمانه دانست و گفت: «از اين بابت خوحالم كه او سريعا عذرخواهي كرده و اكنون وظيفه خود اوست كه از اين شرايط خودساخته خارج شود.»

اظهارات «فون تریر» در جشنواره کن احمقانه است

رييس انجمن فيلم دانمارك اظهارات جنجال‌آميز «لارس فون ترير»، كارگردان سرشناس هموطن خود را "احمقانه" توصيف كرد.

جشنواره فيلم كن روز چهارشنبه شديدا تحت تاثير اظهارات جنجالي «لارس فون ترير» قرار گرفت كه در نشست خبري نمايش فيلم «ماليخوليا» خود را يك نازي دانست كه براي «هيتلر» احترام قائل است.

«هنريك بو نيلسن»، رييس انجمن فيلم دانمارك در واكنش به اظهارات جنجالي فون ترير، آن را احمقانه و خصمانه دانست و گفت: «از اين بابت خوحالم كه او سريعا عذرخواهي كرده و اكنون وظيفه خود اوست كه از اين شرايط خودساخته خارج شود.»

به گزارش اسكرين ديلي، با اين حال وي اعلام كرد كه صحبت هاي اخير «فون ترير» در جشنواره كن تاثيري در تصميمات آتي انجمن فيلم دانمارك در حمايت‌هاي مالي از پروژه‌هاي فيلم بعدي او نخواهد داشت.

فون ترير دو سال قبل نيز با فيلم «ضدمسيح» در جشنواره كن جنجال به پا كرد، در نشست خبري نمايش فيلم اظهار كرد، با آدولف هيتلر، ديکتاتور نازي ابراز همدري مي‌کند. با اين حال وي اعلام كرد، به جنگ جهاني دوم تعلق ندارد و ضديهود هم نيست، اما نه خيلي زياد، چون اسرائيل موي دماغ است.

جنجال‌هايي كه پس از اين اظهارات به‌وجود آمد اگرچه فون ترير را به عذرخواهي واداشت، اما برگزاركنندگان جشنواره كن كه از اين بابت شديدا عصباني شدند و با صدور بيانيه‌اي وي را به‌علت اين گفته‌هايش «چهره نامطلوب» جشنواره ناميدند.

به گفته «ژيل جاكوب»، رييس جشنواره كن، اين براي اولين‌بار از دهه 60 ميلادي است كه يك كارگردان از جشنواره كن اخراج مي‌شود.

به گزارش هاليوود ريپورتر، اگرچه فون ترير سريعا از اين بابت عذرخواهي و اعلام كرد كه خبرنگاران او را تحريك كردند، اما هيات امناي جشنواره كن با تشكيل جلسه فوري، فون ترير را از اين فستيوال اخراج كردند.

در اين بيانيه آمده است: «جشنواره فيلم كن اين امكان را به تمامي هنرمندان از سراسر جهان مي‌دهد كه آثارشان را به نمايش بگذارند و از آزادي بيان دفاع كنند. اما هيات امناي جشنواره كن عميقا از اين بابت متاسف است كه فون ترير از اين فرصت براي بيان اظهاراتي استفاده كرد كه غيرقابل قبول و تحمل‌ناپذير بوده و با آرمان‌هاي بشريت در تضاد هستند. ما اين اظهارات را شديدا محكوم مي‌كنيم و فون ترير را يك جهره نامطلوب لقب مي‌دهيم.»

اين درحالي است كه «فون ترير» اظهار كرده است، احساس غرور مي‌كند كه چهره نامطلوب جشنواره كن نام گرفته و اين شايد اولين‌بار است كه چنين اتفاقي مي‌افتد.

وي درباره واكنش مقامات جشنواره كن اعلام كرد، شايد يك دليلش اين است كه خود فرانسوي‌ها در جريان جنگ جهاني دوم با يهوديان بد رفتار كردند و اين يك موضوع حساس براي آنها محسوب مي‌شود.

«فون ترير» با عذرخواهي دوباره از بابت اظهارات جنجالي‌اش اظهار كرد: «براي جشنواره كن احترام زيادي قائل هستم و علت عصبانيت آنها را درك مي‌كنم، اما من همين‌ام كه هستم و نمي‌توانم خودم را تغيير بدهم.»

با وجود جنجال‌آفريني «لارس فون ترير» در نشست خبري فيلم «ماليخوليا»، فيلم جديد اين كارگردان سرشناس همچنان يكي از 20 نامزد نخل طلا است.

به گزارش اسكرين‌ديلي، دفتر رسانه‌اي جشنواره فيلم كن اعلام كرد، اگرچه «لارس فون ترير» به ديليل اظهارات نامعقولانه‌اش چهره نامطلوب جشنواره نام گرفته، اما فيلم «ماليخوليا» همچنان يكي از نامزدهاي دريافت نخل طلاست و در ليست سياه قرار نگرفته است.

با اين حال هنوز مشخص نيست آيا محكوم شدن فون ترير به معناي حذف دائمي او از جشنواره كن باشد. چراكه او يكي از فيلم‌سازان هميشه حاضر در معتبرترين رويداد سينمايي جهان بوده است.

وي تاكنون هشت‌بار در بخش رقابتي كن آثارش را به نمايش گذاشته كه تنها يك‌بار در سال 2000 با فيلم «رقصنده در تاريكي» نخل طلا را كسب كرده است. وي اولين‌بار در سال 1984 با فيلم «عنصر جنايت» به بخش رقابتي كن آمد كه تنها جايزه بهترين فيلم تكنيكي را گرفت.

فون ترير پس از آن در سال 1991 با فيلم «اروپا»، در سال 1996 با «شكستن امواج»، در سال 2000 با «رقصنده در تاريكي»، در سال 2003 با «داگويل» و در سال 2005 با «مندرلي» نامزد نخل طلا بود. وي يك‌بار جايزه هيأت‌داوران و يك‌بار نيز جايزه بزرگ جشنواره كن را كسب كرده است.

«ماليخوليا» كه يكي از 20 نامزد نخل طلاي كن 2011 است، يك درام روانشناسانه است كه به گفته «فون ترير»، روايتي از يك واقعه ناگوار و فاجعه‌آميز است كه پايان خوشي نخواهد داشت.

طرح اصلي فيلم‌نامه درباره سياره‌اي ناشناخته است که به شکلي غيرطبيعي به کره زمين نزديک مي‌شود و اين امر منجر به بروز اختلالات رواني نزد چند شخصيت مي‌شود.

 

 

زمان انتشار : 1390-01-01