۱۳۹۷/۰۷/۱۱
۲:۳۶ ب٫ظ

مجتهد تحلیلگر و کارشناس مسائل عربستان گفت: اگر اثبات شود خاشقچی ربوده شده است که احتمال آن زیاد است این اتفاق موجب بروز بحران در روابط دیپلماسی عربستان با ترکیه خواهد شد.

نویسنده سعودی منتقد بن سلمان در ترکیه ربوده شد

به گزارش الأمه:

 روزنامه‌ها و صفحات شبکه های اجتماعی به تازگی خبر ربوده شدن جمال خاشقچی نویسنده و روزنامه نگار سعودی را منتشر کردند و گفتند خاشقچی پس از مراجعت به سفارت عربستان در ترکیه برای انجام برخی معاملات شخصی، ربوده شده است.

یکی از نزدیکان خاشقچی می گوید او از ظهر سه شنبه ساعت یک برای گرفتن برخی اسناد رسمی وارد کنسولگری شد و دیگر از آن ساختمان بیرون نیامد.

از سوی دیگر مجتهد از تحلیلگران مشهور عربستان نیز احتمال ربوده شدن خاشقچی را قوی دانست و در این زمینه نوشت: هشت ساعت از ربوده شدن خاشقچی پس از ورود به سفارت عربستان در ترکیه می گذرد و دولت ترکیه نیز از این ماجرا اطلاع دارد، اما هنگامی که درباره این موضوع از سفارت عربستان توضیح خواسته، آنها گفته اند خاشقچی به سفارت وارد نشده است.

مجتهد ادامه داد: اگر اثبات شود خاشقچی ربوده شده که احتمال آن زیاد است، این اتفاق موجب بروز بحران در روابط دیپلماسی عربستان با ترکیه خواهد شد.

خاشقچی روزنامه نگار عربستانی است که در گذشته سردبیر روزنامه الوطن عربستان بود و علاوه بر این در منصب مشاور ترکی الفیصل سفیر سابق عربستان در واشنگتن نیز فعالیت داشته است، اما پس از روی کار آمدن محمد بن سلمان به عنوان ولی عهد عربستان، خاشقچی در اقدامی رسمی در اعتراض به نقض آزادی رسانه ها در عربستان، کشور را ترک کرد و هم اکنون در واشنگتن پست آمریکا مطلب می نویسد.

خاشقچی در سپتامبر گذشته پس از خروج از عربستان به خاطر انتقادهای تند از سیاست های ولی عهد عربستان ممنوع القلم شد، اما همچنان نظرات سیاسی خود را در صفحه تویتر خود و روزنامه های آمریکا به ویژه واشنگتن پست منتشر کرد و در همایش ها و نشست های زیادی به نقد اوضاع عربستان پرداخت.

منبع: حوزه نیوز