۱۳۹۸/۰۱/۲۸
۱۱:۰۶ ق٫ظ

خبرگزاری بین‌المللی «ایران پرس» به همراه چند پروژه دیگر معاونت برون‌مرزی سازمان صداوسیما با حضور مسئولان ارشد این سازمان رسماً آغاز به کار کرد.

افتتاح خبرگزاری جهانی «ایران پرس»/ فعالیت «العالم سوری» کلید خورد

به گزارش الأمه:

 مراسم آغاز به کار رسمی خبرگزاری بین‌المللی «ایران پرس» و راه اندازی چند پروژه معاونت برون مرزی امروز سه‌شنبه ۲۷ فروردین‌ماه با حضور مدیران ارشد سازمان صداوسیما در مرکز همایش‌های صداوسیما برگزار شد.

عبدالعلی علی عسکری رئیس صداوسیما، حجت الاسلام محسن قمی معاون امور بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری، پیمان جبلی معاون برون مرزی صداوسیما و رضا علیدادی معاون فنی به همراه جمعی از کارمندان و اهالی رسانه‌های خارجی از حاضران در این مراسم بودند.

این آئین با قرائت آیاتی از قرآن کریم توسط احمد ابوالقاسمی مدیر رادیو قرآن آغاز شد.

در ادامه تصاویری از مناطق سیل‌زده خوزستان پخش شد و در ادامه ارتباط تصویری با مرضیه هاشمی مجری پرس تی وی برقرار شد.

قربانی تصویرسازی غلط غرب هستیم

سپس پیمان جبلی درباره افتتاح رسمی خبرگزاری «ایران پرس» گفت: ما قربانی تصویرسازی غلط کشورهای غربی هستیم و ایران پرس قرار است تصویرسازی صحیح از واقعیت‌های کشور و منطقه و کشورهای مستقل را ارائه کند که توسط رسانه‌های دنیا منعکس نمی‌شود.

وی ادامه داد: ما امروز می‌خواهیم تصویر واقعیت‌های جمهوری اسلامی را در آستانه ۴۰ ساله دوم انقلاب به دنیا عرضه کنیم. ایران پرس با بیش از یک سال فعالیت آموزشی با هدف ارائه تصویر درست به کشورهای دنیا تأسیس شده است.

جبلی در توضیح بیشتر اظهار کرد: این اولین خبرگزاری تصویری کشور است و ما در حوزه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی، دفاعی و… تصاویر را تا اطلاع ثانوی به صورت رایگان در قالب گزارش‌های خبری بدون خبرنگار در اختیار رسانه‌های خبری دنیا و رسانه‌های داوطلب قرار می‌دهیم.

معاون برون‌مرزی صداوسیما در بخش دیگر از راه‌اندازی شبکه العالم در سوریه خبر داد و تصریح کرد: پروژه دیگر ما راه‌اندازی شبکه العالم در سوریه است که تهیه و تولید، کادر، امکانات و استودیوها همه در کشور سوریه است. شبکه العالم با هدف حضور در عرصه فکری و فرهنگی سوریه راه اندازی شد و اکنون یک سال و چند ماه است که از افتتاح آزمایشی این شبکه می‌گذرد.

وی همچنین از فعالیت رسمی شبکه‌ای برای آفریقایی‌ها سخن گفت و بیان کرد: رسانه جمهوری اسلامی با شبکه «هوساتی‌وی»، بعد از یک سال فعالیت آموزشی پخش رسمی و ۲۴ ساعته خود را شروع می‌کند و امیدوارم شاهد پخش ماهواره‌ای این شبکه هم باشیم. این شبکه ناظر بر استعدادها و فرصت‌ها در آفریقاست.

مطالبات نظام از صداوسیما

در ادامه حجت الاسلام محسن قمی با اشاره به فعالیت شبکه‌های معاونت برون مرزی مثل العالم و پرس تی‌وی و رویکردهای آنها در بحث مذاکرات هسته‌ای و تحولات سوریه از مدیران صداوسیما تشکر و بیان کرد: همه این‌ها مطالبات نظام از صداوسیما بوده است.

وی اضافه کرد: راه‌اندازی «ایران پرس» و «هوسا تی‌وی» و «العالم سوری» همراه با ابتکار و خلاقیت در زمانی صورتگرفته است که با مشکل مالی مواجهیم و این مهم جز با همت بلند امکان‌پذیر نیست و خواهش می‌کنم همانطور که رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم نکته‌ای را با عنوان جبران ضعف رسانه‌ای بیان فرمودند این اتفاقات رسانه‌ای در عرصه‌های دیگر حوزه بین‌الملل هم شکل بگیرد.

قمی با اشاره به یک مقایسه تصریح کرد: موفق‌ترین رسانه در طول تاریخ، انبیا بودند و همچنین انسان‌هایی که راه انبیا را طی کردند و اگر فعالان رسانه خودشان پیامی نداشته باشند نمی‌توانند ادعا کنند که در این راستا قدمی برداشته‌اند.

وی با تاکید بر اصل عدالت عنوان کرد: در بیانیه گام دوم رهبر انقلاب بر این تاکید شده است که گفتمان انقلاب را در چند عرصه از جمله عدالت ترویج کنیم. آگاهی سازی نسبت به آپارتاید جنسی، نیاز بشریت به معنویت و اخلاق و توجهبه عقلانیت و… باید در رسانه‌های ما نشان داده شود. با توجه به شرایطی که در کشور ما حاکم است باید از رسانه‌ها در تبیین این شرایط تشکر کنیم.

قمی افزود: در این شرایط دو خباثت از دشمنان ما به ویژه آمریکا سر زد یکی جلوگیری از کمک‌های مردم و حتی جلوگیری از کمک به هلال احمر در اتفاقات اخیر و خباثت دیگر تروریست اعلام کردن سپاه بود. البته این اولین بار نبود و پیش از این هم این پروژه مطرح شده بود و ترامپ آن را عملی کرد چون فهمید نقش سپاه در مقابله با تروریسم مؤثر است با این حال مردم یکپارچگی خود را در حمایت از سپاه به یک رسوایی برای آمریکا تبدیل کردند.

اخبار دنیا در انحصار اروپا و آمریکا است

در ادامه عباس محمدنژاد رئیس خبرگزاری ایران پرس نیز در توضیحی گفت: روندی که در حوزه تولید خبر در دنیا رخ دادهاست بیشتر تحت انحصار اروپا و آمریکاست و سهم کشورهای مستقل در تولید خبر اندک است. آنها روندی دارند که دربحث تصاویر خبری بسیار بغرنج است چون مفهوم موردنظر خود را القا می‌کنند.

وی ادامه داد: با توجه به هزینه‌های گران، بودجه ابتدایی کفاف نمی‌داد. ما در ادامه روند کاری خود از افرادی که بهجمهوری اسلامی علاقمند هستند دعوت کردیم به ما کمک کنند اکنون ۷۳ خبرنگار آزاد در ۲۳ کشور آماده هستند تا با کمترین هزینه به ما کمک کنند. در کشور هم در ۲۷ استان و ۲۷ شهر خبرنگاران آماده کمک هستند.

محمدنژاد در پایان اظهار کرد: برای اینکه کار موازی صورت نگیرد از تولیدات شبکه‌های خبری سازمان هم کمک می‌گیریم‌. اگر زیرساخت‌های لازم سریع‌تر فراهم شود تصاویر در اختیار خبرگزاری‌ها قرار می‌گیرد.

محمدمهدی مظاهری رئیس مؤسسه فرهنگی اکو نیز در این مراسم در سخنان کوتاهی عنوان کرد: ما دو روز قبل برنامه‌ریزی برای راه اندازی اتحادیه رسانه‌ها و رادیو و تلویزیون‌های کشورهای عضو اکو را اعلام کردیم و امیدواریم شاهد حضور رؤسای سازمان صداوسیمای عضو اکو در تهران با میزبانی صداوسیما برگزار کنیم تا صلح رسانه‌ای را بر پایه اشتراکات فرهنگی برای مقابله با جنگ طلبی پایه‌ریزی کنیم.

العالم سوری؛ پل ارتباطی ملت ایران و سوریه

در ادامه عبدالعلی علی عسکری رئیس صداوسیما با سخنانی به شروع رسمی شبکه العالم را اعلام کرد و خطاب به متولیان این شبکه گفت: شما دارید یک شبکه تراز بالا را ارائه می‌کنید. این شبکه بسیار مهم است و می‌تواند در شرایط فعلی سوریه اثرات خوبی داشته باشد.

وی عنوان کرد: ان شالله این شبکه پل ارتباطی بین ملت ایران و کشور دوست و برادر سوریه باشد. امیدواریم این شبکه تقویت‌کننده جبهه مقاومت و تلاش در جهت دست‌یابی سوریه به آرمان‌های بلندش باشد.

رئیس رسانه ملی در پایان تأکید کرد: ما با توکل به خداوند و توسل به امیر مؤمنان (ع) فعالیت رسمی این شبکه را آغاز می‌کنیم.

 

منبع: مهر