۱۳۹۸/۰۲/۲۲
۱۱:۵۴ ق٫ظ

مراسم اختتامیه مسابقات و اعلام نتایج و توزیع جوایز برندگان روز شنبه 21 اردیبهشت 1398 پس از نماز ظهر با حضور مقامات وزارت اوقاف ، رایزن فرهنگی ، داوران و شرکت کنندگان در مسابقات در مسجد یلبغا برگزار شد .

برگزاری سومین دوره مسابقات حفظ و تلاوت قرآن مجید در دمشق

به گزارش الأمه:

در این مراسم ابتدا آقای غلامی آیاتی از کلام الله مجید را تلاوت کرد  . سپس رایزن فرهنگی طی سخنان کوتاهی اظهار داشت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران افتخار می کند برای سومین سال پیاپی و پس از چند سال توقف ، این مسابقه قرآنی را با همکاری وزارت اوقاف برگزار می کند . این مسابقه سابقه ای تقریباً سی ساله دارد و امیدواریم در دوره جدید پس از توقف چندساله ، دوباره رونق و شکوه سابق را بازیابد . رایزن فرهنگی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فعالیت های گسترده جمهوری اسلامی ایران برای گسترش و ترویج قرآن و علوم و فنون قرآنی و حمایت هایی که از فعالین قرآنی صورت می گیرد ، مسابقات بین المللی قرآن کریم در تهران و نمایشگاه بین المللی قرآن کریم را به عنوان نمونه برشمرد .

سپس آقای دکتر رفعت علی دیب مشاور قرآنی وزیر اوقاف سوریه و رئیس کمیته داوری تلاوت و تجوید قرآن در این مسابقات سخنرانی کرد.

وی با اشاره آیه کریمه " انا نحن نزّلنا الذکر و انّا له لحافظون" که موجب شد مسلمانان به حفظ قرآن اهمیت بدهند ، مروری بر اهتمام مسلمانان از صدر اسلام و در طول تاریخ تاکنون به حفظ قرآن کریم و پیدایش مدارس قرائت های گوناگون قرآن کرد و افزود در همین راستا امام خمینی (قدس سره)  بر اهتمام به قرآن کریم تأکید ویژه ای داشت و پس از پیروزی انقلاب اسلامی ، سیاست ترویج قرآن در ایران با برنامه ریزی در دستور کار قرار گرفت و پس از ایشان حضرت آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی  طرح ده میلیون حافظ را اعلام کردند که موجب توسعه فعالیت های قرآنی شد .

دکتر رفعت اشاره ای هم به مسابقات بین المللی قرآن کریم تهران کرد و تأکید نمود این مسابقه در سطح کمی و کیفی بسیار بالایی برگزار می شود . وی برگزاری مسایقه حفظ و تلاوت قرآن کریم در دمشق از سوی رایزنی فرهنگی را در راستای سیاست های قرآنی جمهوری اسلامی و ارزشمند برشمرد . پس از آن آقای محمد حسین نقشبندی نفر اول تلاوت ، آیاتی از کلام الله مجید را تلاوت کرد . سپس آقای حسّان نصرالله مدیر اوقاف دمشق به نمایندگی از وزیر اوقاف سوریه طی سخنانی از رایزنی فرهنگی برای برگزاری این مسابقه تشکر نمود  

در انتها جوایر برندگان نفرات اول تا سوم دو بخش حفظ کامل و تجوید و تلاوت به آن ها اهدا گردید .


منبع: رایزنی فرهنگی ایران دمشق