۱۳۹۸/۰۴/۱۱
۱۰:۰۵ ق٫ظ

دو ناشر ترکیه و مصر رایت کتاب «زمین ناله می‌کند» خاطرات محمود شیرافکن از رزمندگان دفاع مقدس را خریداری کردند. این کتاب به دو زبان ترکی و عربی منتشر خواهد شد.

ترک‌ها و مصری‌ها پای خاطرات رزمنده جوان دفاع مقدس ایران می‌نشینند

به گزارش الأمه:

آژانس ادبی پل رایت کتاب «زمین ناله می‌کند»  نوشته حسین شیردل را به دو ناشر ترکی و مصری واگذار کرد. انتشارات سماء مصر ترجمه عربی این کتاب را در دست انجام دارد و قرار است از حمایت 1350 یورویی ایران برای انتشار این کتاب بهره‌مند شود‌. همچنین انتشارات زنگین ترکیه ترجمه ترکی این کتاب را با حمایت 1000 یورویی در دست انجام دارد.

کتاب «زمین ناله می‌کند» خاطرات محمود شیرافکن است که گفت‌وگو و تدوین آن را حسن و حسین شیردل انجام داده‌اند. این کتاب ششصدویکمین محصول دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری است که در بخش خاطرات جنگ ایران و عراق، یکصدونود و ششمین کتاب محسوب می‌شود.در ابتدای اثر به این موضوع اشاره شده که کتاب زمین ناله می‌کند حاصل 14  ساعت مصاحبه در 10 شب محرم سال 1387 است. کار تدوین آن در سال 1388 به پایان می‌رسد و راوی خاطرات پس از مطالعه آن، رضایت خود از کار برادران شیر دل را بیان می‌کند.

شیردل در این کتاب خاطرات رزمنده‌ای به نام محمود شیرافکن را روایت می‌کند، شخصیتی که در خانواده‌ای تقریباً غیرمذهبی بزرگ می‌شود اما در سن و سالی بسیار کم وارد بسیج شده و با مطالعه کتاب‌های مذهبی دست به یک نوع خودسازی می‌زند. کتاب از هجده فصل به اضافه ضمیمه کوتاهی از عکس‌های شیرافکن در جبهه تشکیل شده است. شیرافکن با وجود سن کم داوطلبانه به جبهه اعزام شده و در میان نیروهای بسیج و سپاه جای می‌گیرد. این جوان بابلی پس از چندی با نشان دادن شهامت و لیاقت از خود در لشکر 25 به عنوان معاون گروهان لشکر نصر5 برگزیده شده و در کنار فرماندهان بزرگی چون شهید فقیهی و شهید سبزی‌کار علیه هجوم نیروهای بعثی می‌جنگد. شرح خاطرات وی از جزیره مجنون و عملیات بدر چند فصل مهم کتاب را در بر می‌گیرد.

 

منبع: تسنیم