۱۳۹۹/۰۱/۲۴
۸:۴۳ ب٫ظ

کارشناسان نجوم عربستان، امارات و مصر بنا بر مطالعات نجومی و محاسبات فلکی تاریخ نخستین روز ماه رمضان امسال (۱۴۴۱ هجری) را در این کشورها اعلام کرده‌اند.

تعیین اول ماه رمضان در عربستان، امارات و مصر با محاسبات فلکی

به گزارش الأمه:

بیشتر کشورهای اسلامی رؤیت شرعی و دیدن هلال ماه با چشم غیرمسلّح را راه تعیین نخستین روز ماه رمضان و دیگر ماه‌های قمری می‌دانند و در عربستان، امارات و مصر بنا بر محاسبات نجومی جمعه، پنجم اردیبهشت، نخستین روز رمضان امسال اعلام شده است؛ در حالی که نهادهای دینی این کشورها تاکنون نظر خود را در این باره اعلام نکرده‌اند.

پایگاه خبری «sayidaty.net» در این باره گزارش داد: چهارشنبه، ۲۲ آوریل ۲۰۲۰، در عربستان و دیگر کشورهای عربی و اسلامی زمان رؤیت هلال رمضان برای مشخص‌ شدن نخستین روز روزه‌داری مسلمانان در رمضان امسال است و در شبانگاه این روز مشخص خواهد شد که آیا پنج‌شنبه، ۲۳ آوریل، آخرین روز ماه شعبان است یا اول رمضان ۱۴۴۱ هجری قمری.

در حالی که خالد الزعاق، عضو اتحادیه عربی علوم فضا و نجوم، اعلام کرده است: محاسبات نجومی نشان می‌دهد که ماه شعبان امسال ۳۰ روزه خواهد بود و جمعه، ۲۴ آوریل برابر با پنجم اردیبهشت، اول رمضان در عربستان است، اما بنا بر تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران یک روز بعد یعنی ششم اردیبهشت اول رمضان در کشورمان خواهد بود.

از سوی دیگر گزارش پایگاه خبری «misry۴news» حاکی است: بنا بر محاسبات نجومی در امارات، مشاهده هلال ماه رمضان سال ۲۰۲۰ در امارات در آخرین روز ماه شعبان یعنی روز چهارشنبه برابر با ۲۲ ماه آوریل(سوم اردیبهشت) انجام خواهد شد و محاسبات کارشناسان نجوم نشان داده است که در این روز رؤیت هلال رمضان در امارات ممکن نیست و پنج‌شنبه، ۲۳ آوریل، آخرین روز ماه شعبان خواهد بود و در این کشور نیز مانند عربستان ۲۴ آوریل برابر با پنجم اردیبهشت نخستین روز ماه رمضان است.

بنا به گزارش پایگاه خبری «arabic.rt» نیز جاد القاضی، رئیس مرکز مطالعات نجومی مصر، نیز اعلام کرده است: با توجه به اینکه هلال ماه رمضان در روز ۲۹ شعبان متولد خواهد شد، ماه شعبان ۳۰ روزه خواهد بود. تا این لحظه محاسبات نجومی نشان داده است که شروع ماه رمضان جمعه، ۲۴ آوریل، خواهد بود و ۳۰ روزه و قرار است برای اعلام آن با نهادهای دینی متخصص هماهنگی‌ شود.

رئیس مرکز مطالعات نجومی مصر در پایان تاریخ عید فطر را نیز ۲۴ ماه می ۲۰۲۰ (چهارم خرداد سال جاری) اعلام کرد.

 

منبع: ایکنا