۱۳۹۸/۰۱/۱۹
۱۱:۵۴ ق٫ظ

فیلم «لوتوس» در چهاردهمین حضور جهانی خود به بخش رقابتی جشنواره بین‌المللی فیلم «بیروت» راه یافت.

راهیابی «لوتوس» ایرانی به جشنواره فیلم بیروت

به گزارش الأمه:

مستند داستانی «لوتوس» نماینده سینمای مستند ایران در هجدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم «بیروت» است.
این مستند به کارگردانی و تهیه‌کنندگی محمدرضا وطن‌دوست روز 22 آپریل (‌2 اردیبهشت‌) در نخستین روز جشنواره نمایش داده خواهد شد.
هجدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم «بیروت» از 2 تا 8 اردیبهشت 98 (22 تا 28 آپریل 2019) در کشور لبنان برگزار خواهد شد. 
«لوتوس» پیش از این، برنده جایزه نگاه هنری از جشنواره فیلم «بیگ‌اسکای» آمریکا، تندیس فیروزه‌ای ویژه‌ی هیات داوران بخش بین‌الملل جشنواره سینماحقیقت، تندیس کتاب زرین بهترین فیلم بخش بین‌الملل جشنواره فیلم رشد و تندیس شایستگی بهترین فیلم دهمین جشن مستقل سینمای مستند خانه سینما شده است. 
جشنواره بین‌المللی فیلم «بیروت» که یکی از معتبرترین فستیوال‌های فیلم در خاورمیانه و آسیا به شمار می‌رود، به جشنواره کـارگردان‌ها شهرت دارد.
این جشنواره در دوره‌هـای مختلف خود پذیرای میهمانانی همچون عباس کیارستمی، ایزابل هوپرت، فرانسیس فورد کاپولا، ژولیت بینوش و مارکو مولر بوده است. 
در دوره گذشته این جشنواره بزرگداشتی برای زنده‌یاد عباس کیارستمی برگزار شده است. 
مستند داستانی «لوتوس» نامزد نهایی بهترین فیلم در جشنواره‌ مستند «شفیلد» انگلستان، جشنواره فیلم «لوس‌آنجلس» آمریکا، جشنواره فیلم مستند «ییلهوا» جمهوری چک، جشنواره‌ فیلم کوتاه «منچستر» انگلستان، نامزد کسب چهار جایزه در جشنواره بین‌المللی فیلم «زردآلوی زمستانی» مقدونیه و همچنین کاندیدای بهترین کارگردانی در بیستمین جشن بزرگ سینمای ایران و دهمین جشن مستقل سینمای مستند نیز بوده است.
در این مستند داستانی، زندگی پیرزنی را می‌بینیم که 12 سال در انتظار مجوز ورود به جزیره نشسته است تا به دیدار تنها ساکن آن برود. 
مجری طرح این فیلم موسسه فرهنگی و هنری «خانه فیلم وطن‌دوست» است که با حمایت شهرداری ساری و مشارکت حوزه هنری مازندران، در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تهیه شده است.

 

منبع: ایرنا