۱۳۹۸/۰۴/۲۶
۹:۵۹ ق٫ظ

دبیر اولین دوره آموزشی تاریخ شفاهی افغانستان معتقد است که برگزاری این دوره به تقویت نگاه علمی نسبت به تاریخ شفاهی افغانستان می‌انجامد.

رجایی: هدفم تقویت نگاه علمی به تاریخ شفاهی افغانستان است

به گزارش الأمه:

محمد سرور رجایی دبیر نخستین دوره آموزشی تاریخ شفاهی افغانستان پیرامون برگزاری این دوره آموزشی گفت: تاریخ شفاهی در افغانستان شناخته شده نیست و هنوز موسسه یا مرکزی که حرفه‌ای به آن بپردازد و کارگاه‌های منظم ثبت و ضبط خاطرات مردم را با عنوان تاریخ شفاهی داشته باشد، شکل نگرفته است.

وی با اشاره به فعالیت‌هایی که در سال‌های اخیر در این زمینه انجام شده افزود: اگر چه در این زمینه در سال‏‌های اخیر در داخل کشور، مراکزی از طرف افراد علاقه‌‏مند تشکیل شده و کارهای ارزشمندی‏ هم تولید کرده‏‌اند و یا در شهر مشهد کلاس‏‌هایی با موضوع تاریخ شفاهی برگزار شده است، با این وجود، هنوز هم تاریخ شفاهی ما با معیار علمی فاصله دارد و هنوز هم موضوع فراموش شده‏‌ای وجود دارد که در نگاه جمعی فرهنگی ما جایگاه مشخصی ندارد.

دبیر نخستین دوره آموزشی تاریخ شفاهی افغانستان ادامه داد: ما با برگزاری چنین دوره‏‌ای تصمیم داریم نگاه علمی را نسبت به موضوع تاریخ شفاهی افغانستان تقویت کنیم و سپس به همه اعلام کنیم یکی از نیازهای فرهنگی امروز ما، ثبت و ضبط تاریخ شفاهی افغانستان است که اگر چنین نشود، یقینا دیگران تاریخ ما را خواهند نوشت که هیچ سنخیت فرهنگی با ما ندارند.

رجایی با ابراز علاقه‌مندی نسبت به همکاری با جوانان در حوزه تاریخ شفاهی افغانستان خاطرنشان کرد: علاقمند هستیم وضعیت موجود تاریخ شفاهی کشور افغانستان را با همکاری جوانان فرهنگی علاقه‌‏مند، به وضعیت مطلوب برسانیم. البته در این سال‏‌ها کارهای فاخری با موضوع تاریخ شفاهی در ایران خلق شده است که هرکدام می‌‏تواند الگوی ارزشمندی برای همراهان فرهنگی ما باشد.

وی با بیان اینکه متاسفانه تا امروز ارتباط‌های فرهنگی ایران و افغانستان را بر اساس ارزش‏‌های اخلاقی و اسلامی عیار نکردیم، اضافه کرد: همواره فرهنگیان کشور افغانستان تلاش کرده‏‌اند موضوعی را برجسته کنند که ضمن اینکه برد تبلیغاتی بیشتری داشته باشد، خوراک رسانه‌‏ها را نیز تامین کند. به طور مثال، اگر شما به موضوع نمایشگاه‏‌های عکس مهاجران و غیر مهاجران که در این سال‏‌ها در ایران به نمایش گذاشته شده نگاه کنید، بیشتر کودکان کار و زنان در حال تغییر را در قاب‏‌ها می‏‌بینید. حتی در شعر و داستان‏‌های ما هم چنین نگاهی دیده می‌‏شود. یقینا اگر نگاه هنرمندان ما به جهان پیرامون‌شان تغییر کند، پر رنگی ارتباط فرهنگی ما نیز به چشم خواهد آمد. ما ملت فرهنگی یگانه‏‌ای با پشتوانۀ غنی فرهنگی هستیم و به همین دلیل در وضعیت فعلی به تفکر فرهنگی بومی، استوار و با صلابت مثل شعرهای حافظ شیراز و مولانای بلخ نیاز داریم.

دبیر اولین دوره آموزشی تاریخ شفاهی افغانستان با اشاره به اینکه برگزاری این کارگاه آموزشی در پررنگ‌تر شدن ارتباط فرهنگی بین ایران و افغانستان نقش مهمی ایفا می‌کند، عنوان کرد: حداقل کمک این کارگاه وادار کردن ما به فکر کردن است. این کارگاه آموزشی صفحۀ جدیدی از تاریخ ما را به نمایش خواهد گذاشت و قهرمان‏‌هایی را برای ما معرفی خواهد کرد که از ریشه و تبار مردم افغانستان هستند.

رجایی با اشاره به اهمیت برگزاری دوره آموزشی تاریخ شفاهی افغانستان اظهار داشت: اهمیت برگزاری کارگاه تاریخ شفاهی در این است که ما با موضوع جدید تاریخ‌نگاری آشنا می‌‏شویم که پیش از این به آن توجه نداشتیم. زیرا پرداختن به موضوع تاریخ شفاهی، حلقۀ مفقودۀ تاریخ‌نگاری امروز و نیاز امروز ماست که باید با آن آشنا شویم. بر این اساس مردم ما به طور عام و جوانان فرهنگی ما به طور خاص نیز باید با این موضوع آشنا و مانوس شوند.

وی هدف از برگزاری این دوره آموزشی را خارج کردن تاریخ شفاهی افغانستان از سایه دانست و تصریح کرد: ما قصد داریم تا ضمن اینکه علاقه‌‏مندان به موضوع تاریخ شفاهی کشور افغانستان را گرد هم جمع کنیم و با هم آشنا شویم، از تجربه‏‌های کارشناسان این موضوعِ مغفول مانده در افغانستان نهایت استفاده را ببریم و در کنار هم، این کارگاه را تبدیل به فرصت کنیم.

دبیر اولین دوره آموزشی تاریخ شفاهی افغانستان پیرامون نام‌گذاری این کارگاه به نام شهید دکتر سیدمحمدعلیشاه موسوی نیز گفت: دلیل نام‌گذاری اولین دوره آموزشی تاریخ شفاهی افغانستان این است که او یکی از شهدای شاخص فرهنگی و یکی از تاریخ‏نگاران شفاهی کشور افغانستان است. کتاب خاطرات این شهید عزیز با نام «حقایق ناگفته از گوانتانامو» وقتی در کابل منتشر شد، در واقع تاریخ شفاهی زندگی‏‌اش بود. کتابی که برای اولین بار مخاطبان خود را با جنایات پشت پردۀ زندان مخوف گوانتانامو آشنا کرد.

رجایی با ارائه توضیحات بیشتری درمورد این شهید شاخص فرهنگی افغانستانی، افزود: شهید موسوی توجه جدی در حفظ و نگارش خاطرات شفاهی مجاهدان زادگاهش داشت. بر این اساس تصمیم داریم این کارگاه را در دو مرحله برگزار کنیم و امیدواریم این دوره آموزشی با حضور علاقه‏‌مندان مستعد و هنرجویان خلاق، خروجی‌‏های مناسبی در حوزۀ تاریخ شفاهی افغانستان داشته باشد.

وی به دلایل پرداختن دفتر مطالعات جبهه فرهنگی به تاریخ شفاهی افغانستان اشاره کرد و ادامه داد: چندین سال سابقه همکاری با دفتر مطالعات جبهۀ فرهنگی را دارم و خوشبختانه از آغاز همکاری تا امروز شاهد نگاه مسئولانۀ فرهنگی این دفتر، به موضوع افغانستان هستم. نگاهی که کاملا فرهنگی و استوار همراه با ارزش‏‌های فرهنگی و جهادی است. در راستای این همکاری یکی از نگرانی‌‏های همیشگی ما این بود که مردم افغانستان، چون با موضوع تاریخ شفاهی هنوز مانوس نیستند، ممکن است که سوژه‏‌های بکر تاریخی ما به مرور از دست بروند.

دبیر اولین دوره آموزشی تاریخ شفاهی افغانستان با اشاره به اینکه افغانستان شخصیت‌های زیادی دارد که در زمان تهاجم نیروهای اتحاد جماهیر شوروی به افغانستان و دفاع جانانۀ مردمی در برابر آن‏ها حماسه‏‌ها آفریدند خاطرنشان کرد: افغانستان شخصیت‌های زیادی دارد که در دوران حضور طالبان و غربی‏‌ها مقاومت‌‏های بی‌‏نظیری داشتند ولی امروز متاسفانه نه تنها کسی به این جانفشانی‌‏ها توجه نمی‏‌کنند، بلکه عده‌‏ای خواسته یا ناخواسته به دنبال انکار آن بر آمده‏‌اند. در حالی که این حماسه‏‌ها و جانفشانی‏‌ها از افتخارات مردم ما به حساب می‌آیند.

رجایی در پایان صحبت های خود تصریح کرد: بیش از 40 سال است که مردم ما تجربه‌های درخشانی جهاد و مقاومت در برابر اشغالگران خارجی و زورگویان داخلی داشته‌اند، اما متاسفانه در هیچ جایی بازگو نشده است. این تجربه‏‌ها باید بازگو شود و به نسل‏‌های بعدی برسد. راه گردآوری این تجربه‏‌ها، پرداختن و ضبط کردن آن‌ها است. ما برای حفظ و ضبط این تجربه‌‏ها نیاز به تجربه‏‌های کاری و تربیت همکاران متعهد و علاقه‌‏مند به موضوع داشتیم. دفتر مطالعات جبهه فرهنگی هم چنین تجربه‏‌های مفید را داشت و هم علاقه‏‌مند این موضوع بود. امیدوارم بتوانیم در پایان کار خروجی‏‌های مناسب با نیازهای مطرح شده را به دست بیاوریم.

به گزارش تسنیم، اولین دوره آموزش تاریخ شفاهی افغانستان با عنوان شهید موسوی گردیزی با هدف تربیت و حمایت از پژوهشگران این عرصه توسط واحد تاریخ شفاهی بین الملل دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی برگزار می‌شود و علاقمندان به موضوع تاریخ شفاهی با موضوع کشور افغانستان می‌توانند با تکمیل فرم ثبت نام به آدرس ganj.info/afghanistan در این دوره شرکت نمایند.