۱۳۹۸/۰۱/۲۸
۱۱:۰۳ ق٫ظ

مدیرعامل سازمان خبرگزاری رسمی پاکستان گفت: ممکن است فراز و نشیب هایی در تعاملات سیاسی اسلام آباد و تهران وجود داشته باشد اما این روابط همواره در سطح خوبی قرار داشته و دو کشور در مسائل مختلف بین المللی از یکدیگر پشتیبانی می کنند.

مدیرعامل خبرگزاری رسمی پاکستان، اسلام آباد و تهران را پشتیبان هم خواند

به گزارش الأمه:

«محمد قمرالله چودری» مدیرعامل خبرگزاری رسمی دولت پاکستان (APP) روز چهارشنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در اسلام آباد افزود: ایران و پاکستان از روابط قوی و مشترکات تاریخی، مذهبی، فرهنگی و سیاسی برخوردار هستند.
وی با اشاره به سفر آتی «عمران خان» نخست وزیر پاکستان که قرار است تا چند روز دیگر انجام شود، گفت: قطعا این سفر به تقویت هر چه بیشتر روابط برادرانه دو کشور در تمامی زمینه ها کمک می کند.
وی معتقد است: با توجه به شرایط خاص در منطقه، لازم بود برای دفع تحرکات برخی از عوامل تحریک کننده و رفع مسائل در روابط، نسبت به آن اقدام شود.
قمر الله چودری گفت: در جریان سفر نخست وزیر پاکستان به ایران، مقام های عالی دو کشور موضوعات مربوط به تعمیق روابط دوجانبه، اوضاع افغانستان، تحولات خاورمیانه به ویژه مسائل مرزی را مورد بحث و بررسی قرار خواهند داد.
وی روابط قوی میان مردم ایران و پاکستان را میراث گرانبهای دو کشور توصیف کرد و افزود: تداوم ارتباط میان ملت های دو کشور به توسعه روابط دوجانبه و اتحاد درخصوص امورات ملی و بین المللی کمک فراوانی می کند.

**روابط تجاری 
مدیرعامل خبرگزاری ای پی پی، همکاری های تجاری و اقتصادی را از جنبه های مهم روابط ایران و پاکستان دانست و گفت: با توجه به اعضای هیات عالی رتبه عمران خان برای سفر رسمی به ایران انتظار می رود قراردادهای مهمی با هدف گسترش مناسبات تجاری و اقتصادی در جریان این سفر میان دو کشور امضا شود.
وی اظهار داشت: تبادل هیات های عالی رتبه میان ایران و پاکستان همواره روش موثری برای تعمیق همکاری ها است و شانس برخی از عاملان برای صدمه زدن به این روابط را کاهش می دهد.
قمرالله چودری ابراز امیدواری کرد که سفر آتی عمران خان به تهران باعث تحکیم بیش از پیش روابط برادرانه میان دو کشور می شود.

**همکاری رسانه ای
محمد قمرالله که 30 سال سابقه فعالیت در دنیای رسانه به ویژه در سازمان خبرگزاری رسمی دولت پاکستان را در کارنامه خود دارد، جهان امروز را همانند یک شهر دانست که رسانه نقش بسیار کلیدی را در آن ایفا می کند.
وی اظهار داشت: فرآیند اطلاع رسانی به سرعت در حال گسترش است و شبکه های اجتماعی به عنوان ابزاری تند و تیز شیوه اطلاع رسانی در تمام دنیا فراگیر کرده است.
مدیرعامل خبرگزاری رسمی دولت پاکستان افزود: امروز دیجیتالی کردن رسانه ها بیشتر مورد توجه قرار گرفته است به طوری که موجودیت رسانه های بزرگ از جمله خبرگزاری ها بستگی به همکاری نزدیک آنان با دیگر آژانس های خبری دارد.
وی با تاکید بر اهمیت همکاری خبرگزاری جمهوری اسلامی (IRNA) و خبرگزاری رسمی دولت پاکستان، افزود: سازمان ایرنا تمایل دارد تا توافق تازه ای برای گسترش همکاری ها با خبرگزاری رسمی دولت پاکستان را امضا کند اما از نظر ما ایرنا و ای پی پی حتی بدون امضای توافقنامه جدید هم قادر به ادامه این همکاری ها در تبادل خبر و عکس هستند.
قمرالله چودری با اشاره به فعالیت مستمر و حرفه ای دفتر ایرنا در پاکستان و تداوم همکاری این دفتر با سازمان خبرگزاری رسمی پاکستان، تاکید کرد که این تعاملات نیاز به توسعه بیشتر دارد.
وی با ابراز امیدواری نسبت به افزایش همکاری های رسانه ای میان ایران و پاکستان، گفت: از نظر من خبرگزاری های رسمی نیز فعالیتی مشابه دیپلمات ها دارند زیرا آنان نیز به تقویت ارتباطات میان مردم کشورها کمک می کنند.

**خروج آمریکا از برجام توجیهی ندارد
مدیرعامل خبرگزاری رسمی پاکستان گفت: جمهوری اسلامی ایران از حق قانونی و مشروع برای استفاده از فناوری صلح آمیز هسته ای برخوردار و براساس گزارش های متعدد آژانس بین المللی انرژی هسته ای، ایران به طور کامل به توافق هسته ای پایبند است.
وی اظهار داشت: امروز برخی مانند رژیم صهیونیستی اجازه دارند تا برنامه های خطرناک هسته ای را توسعه دهند و دنیا نیز در این خصوص سکوت کرده است و این سکوت باعث شده تا آنان با آزادی کامل به فعالیت های مخاطره آمیز خود ادامه دهند.
قمر الله چودری با انتقاد از رویکرد جانبدارانه کشورهای غربی نسبت به برنامه های صلح آمیز هسته ای ایران، افزود: حرکت آمریکا برای خروج یکجانبه از برجام کاملا غیرقابل توجیه است.
وی از آمریکا خواست تا به میز مذاکره برگردد و تمامی اختلافات میان این کشور و ایران باید از طریق گفت وگوهای مسالمت آمیز حل و فصل شود.
این روزنامه نگار ارشد پاکستانی خطاب به غرب و آمریکا گفت: آنان باید به حق جمهوری اسلامی ایران برای استفاده از انرژی هسته ای در بخش انرژی و دیگر اهداف مسالمت آمیز احترام بگذارند.

**همکاری های منطقه ای تهران-اسلام آباد
مدیرعامل خبرگزاری دولت پاکستان، رویکرد گزینشی غربی ها در قبال مسلمانان و سیاست های یک بام و دوهوای آنان در کشورهای اسلامی را شدیدا مورد انتقاد قرار داد.
وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران و پاکستان به عنوان دو کشور قوی و مهم جهان اسلام قادر به ایفای نقش موثر برای تقویت صلح و ثبات در جهان اسلام هستند.
محمدقمرالله اظهار داشت: مسلمانان باید از دامن زدن به اختلافات اجتناب کرده و برای دفاع از حقوق جهان اسلام و مسلمین در کنار یکدیگر و با اتحاد بایستند.
وی تاکید کرد: مسائل مهم جهان اسلام از جمله فلسطین و کشمیر باید بر اساس قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل حل شود.
قمرالله چودری در پایان افزود: تهران و اسلام آباد باید مانند همیشه برای حل و فصل مسالمت آمیز مسائل منطقه ای در کنار همدیگر باشند.
وزارت امورخارجه پاکستان دوشنبه گذشته اعلام کرد: «عمران خان» نخست وزیر این کشور به دعوت رسمی «حسن روحانی» رئیس جمهوری اسلامی ایران، اول اردیبهشت (21 آوریل) در سفری دو روزه و رسمی به ایران خواهد آمد. این اولین سفر عمران خان به ایران از زمان تصدی کرسی نخست وزیری پاکستان محسوب می شود.
هیات عالی رتبه نخست وزیر پاکستان متشکل از وزرای دارایی، حقوق بشر، دریانوردی، وزیر امور هماهنگی ایالات، مشاوران نخست وزیر در امور بازرگانی و پاکستانیهای مقیم خارج کشور و تنی چند از مقامات ارشد دولت اسلام آباد خواهد بود.

 

منبع: ایرنا