۱۳۹۸/۰۲/۱۴
۲:۳۸ ب٫ظ

رییس کانون خبرنگاران عراق گفت که از 2003 تا به امروز 485 خبرنگار عراقی کشته شده اند که 50 تن از قربانیان نتیجه جنگ با داعش (2014 – 2017 ) هستند.

485 خبرنگار عراقی از اشغال عراق تا جنگ داعش کشته شدند

به گزارش الأمه:

 «مؤید اللامی» امروز شنبه در مراسمی به مناسبت روزجهانی خبرنگار که با حضور جمعی از نمایندگان پارلمان و دیپلمات های خارجی فعال در عراق از جمله «ایرج مسجدی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در محل کانون خبرنگاران عراق برگزار شد، گفت که عراق بیش از جنگ جهانی دوم، قربانی خبرنگار داشته که تعداد آنها از 2003 تا به امروز به 485 نفر می رسد.
وی اضافه کرد که 50 تن از خبرنگاران و فعالان رسانه ای عراق نیز در جریان جنگ با گروه تروریستی داعش (2014 تا 2017) کشته شده اند.
وی با اشاره به بهبود فضای امنیتی و کاهش قربانیان رسانه در عراق اضافه کرد که عراق افتخار می کند که از 2008 تا به امروز حتی یک زندانی دیدگاه یا آزادی بیان ندارد و در این زمینه از بسیاری کشورها در دنیا پیشی گرفته است.
وی در عین حال وجود صفحات کاذب و جعلی در اینترنت و انتشار اخبار فیک و اطلاعات نادرست در این صفحات را یک چالش جدی دانست و بر ضرورت عقد قرارداد دولت عراق با شرکت های بزرگ ارتباطی به ویژه «فیسبوک» برای ممانعت از ایجاد صفحات جعلی تاکید کرد.
اللامی اضافه کرد که کشورهای غربی در این زمینه بیش از 14 سال است که با عقد این گونه قراردادها با شرکت های بزرگ اینترنتی، از ما پیشی گرفته اند و عراق نیز باید در این راستا همین گونه عمل کند.
وی اضافه کرد که نباید به صفحات کاذب و جعلی اجازه فعالیت داده شود و همه کسانی که وارد فضای مجازی می شوند باید صفحات شان شناسنامه دار و کاملا مشخص باشد تا جلوی این وضعیت گرفته شود.
روزجهانی خبرنگار که سازمان یونسکو نامگذاری کرده مصادف با سوم ماه می هرسال است که کانون خبرنگار عراق امروز شنبه مصادف با 4 ماه می این روز را با حضور جمعی از خبرنگار و اصحاب رسانه برگزار کرده است.
در این مراسم از تعدادی از خبرنگاران پیشکسوت و خانواده های قربانیان شغل خبرنگاری با اهدای جوائزی تقدیر شد.

 

منبع: ایرنا