۱۳۹۹/۰۳/۱۹
۷:۵۱ ق٫ظ

استاد جامعه المصطفی العالمیه مشهد گفت: امروز در تمام افغانستان علمایی هستند، که با روش و منش انقلابی امام خمینی(ره) به فعالیت تبلیغی بین مردم می پردازند.

اندیشمند افغانستانی:

امام خمینی(ره) ایستادگی در برابر ظلم را به ملت افغانستان آموخت

به گزارش الأمه:

حجت الاسلام والمسلمین قربانعلی فصیحی غزنوی، استاد جامعه المصطفی العالمیه مشهد و از فضلای افغانستان، در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری «حوزه» در مشهد، پیرامون تاثیرگذاری اندیشه امام خمینی(ره) در افغانستان، گفت: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، حوزویان و مردم افغانستان، امام خمینی (ره) را به عنوان مرجع تقلید می شناختند و بیش از ۵۰ وکیل با اجازه ایشان به امور شرعی مردم در افغانستان می پرداختند.

وی ادامه داد: بعد از انقلاب اسلامی با توجه به حضور میلیونی مهاجران افغانستانی در ایران و آشنایی بیشتر مردم با افکار و اندیشه های  امام خمینی(ره)، نفوذ فکری و اندیشه ای امام راحل در افغانستان گسترش یافت.

استاد جامعه المصطفی العالمیه مشهد با اشاره به حرکت های جهادی مردم افغانستان و مقابله با شوروی با الگوی گیری از اندیشه های امام خمینی، ادامه داد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، کمونیست ها در افغانستان بیش از ۵هزار مسلمان و شیعه افغانستانی را به جرم تاثیرپذیری از اندیشه های امام خمینی(ره) آنها را خُمینیست می خواندند و به شهادت رساندند.

فصیحی غزنوی با بیان اینکه قبل از انقلاب اسلامی، حوزویان افغانستان در نجف و قم با اندیشه های امام خمینی (ره) آشنا بودند، افزود: شهدای روحانی افغانستانی از جمله شهید مزاری از جمله کسانی است که با پیروی و عمل به اندیشه های امام خمینی(ره) در مقابل دشمنان اسلام در افغانستان ایستادگی کرد و به شهادت رسید.

وی اظهار کرد: طلاب فارغ التحصیل حوزه های علمیه نجف و قم که شاگردان امام خمینی (ره) بودند، با حضور در افغانستان و تاسیس حوزه های علمیه در شهرهای مختلف این کشور، به تبلیغ معارف اسلامی و اندیشه های امام(ره) می پردازند .

استاد جامعه المصطفی العالمیه مشهد افزود: امروز در تمام افغانستان علمایی هستند، که با روش و منش انقلابی امام خمینی(ره) به فعالیت تبلیغی بین مردم می پردازند.

 

منبع: حوزه نیوز