یادداشت

«قره‌گُز»؛ آینه باور مردمان کشور ترکیه در برابر فرهنگ‌های همسایگان

نمایش سنتی «قره گُز» که به عنوان یکی از کهن‌ترین شیوه‌های اجرای نمایش عروسکی کشور ترکیه شناحته می‌شود با وجود بهره‌گیری از بوم و اقلیم مردمان این سرزمین در روایت داستان‌هایش، همچون آینه‌ای به بازتاب باور مردمان ترکیه نسبت به فرهنگ کشورهای همسایه‌اش می‌پردازد.

حواشی جالبی را از گوشه‌های کتاب «به من گفتند تنها بیا» بیرون کشیدیم

زنی تنها میان داعشی‌ها و اطلاعاتی‌های غربی

بهانه‌های زیادی وجود دارد که به خواندن این کتاب جذب‌تان کند؛ گفت‌وگوهای داغ و مستقیم با سران بسیاری از گروه‌های اسلام‌گرای افراطی مثل داعش، حضور یک زن خبرنگار در مرکز حوادث پرچالش جهان اسلام و بسیاری موضوعات دیگر آن‌قدر جذاب هستند تا مطالعه این کتاب را برای هر خواننده ای جذاب کند

حذف لبنان از نمایشنامه ای درباره لبنان

اگر بتوانیم بپذیریم جنگ، هرجای دنیا، بر سر هر موضوعی که باشد هر دو سوی درگیر در آن به هر نحو محکوم هستند، آن‌وقت می‌توانیم قبول کنیم که بزرگ‌ترین محذوف نمایشنامه‌ای درباره لبنان، خود لبنان باشد.

گزارشی از علاقه شدید تونسی‌ها به فیسبوک/ اینستاگرام در حاشیه

بخش پژوهش‌های فرهنگی رایزنی فرهنگی ایران در تونس در گزارشی به بررسی و تحلیل نقش فیسبوک در جامعه تونس پرداخته و همچنین برخی صفحات فعالان اجتماعی تونسیِ علاقه‌مند به ایران را معرفی کرده است.

«بانوان ماه»،رمانی که مکان عمانی را به پرسش می‌گیرد

رمان هیچ قرائت تأویلی خطایی نشان نمی‌دهد آن قدر که تنگنای ذاتی زنانه عاشق را به شکل مکرر به پیش می‌برد، آن هم از طریق عرضه ترتیبی نسل‌هایی که هم چیزشان تغییر می‌کند مگر سرنوشت زن در عشق.

جدا شدن افغانستان از ایران در عصر قاجار، یک غلط مشهور تاریخی

محمدکاظم کاظمی در یادداشتی ضمن بررسی اجمالی تاریخ معاصر افغانستان، به یک خطای مشهور تاریخی در این‌باره می‌پردازد.

برگی از دفتر مشاهیر قرائت جهان اسلام

محمد احمد عمران؛ از اذان فراسنتی تا وفات غریبانه در مصر

محمد احمد عمران، از قراء و مبتهلان روشندل مصر، با نبوغ فراوان خود در تلاوت توانست شیو‌ه‌ای منحصر به فرد در قرائت و ابتهال را ابداع کند. وی نخستین قاری و مبتهلی است که در مقام «هزام» اذان گفت و مقام‌های سنتی اذان‌گویی را کنار گذاشت.

غسان کنفانی؛ خورشیدی که هیچ زمان غروب نکرد

‏۴۷سال قبل در چنین روزی، غسان كنفاني به همراه خواهرزاده‌اش در بیروت سوار ماشین شد، سوئیچ را چرخاند و صدای یک انفجار مهیب، همه را شوکه کرد؛ موساد مستقیما ترور را به عهده گرفت و یکی از بزرگ‌ترین نویسندگان و مبارزان فلسطینی که فقط با ۳۶سال سن، کابوس اسرائیل شده بود، به شهادت رسید.

آیا تمدن های جهان در آستانه غرق شدن‌اند؟

امین معلوف اعتراف می‌کند که بنیادگرایی اخوانی داعشی، مشکل اساسی نه تنها جهان عرب بلکه همه بشریت است. بلکه از این هم فراتر رفته و می‌گوید، از وقتی نورهای لبنان و مشرق عربی خاموش شدند، تاریکی همه جهان را فراگرفت و آن را پوشاند.

عامل گرایش پاکستانی‌ها به امام حسین(ع)

یکی از نوادگان امام حسن(ع) باحضور در منطقه سند، جهت جمع‌آوری نیرو به‌منظور قیام علیه عباسیان به تبلیغ و ترویج دین اسلام و اهل‌بیت(ع) پرداخت که نتیجه‌اش ارادت و علاقه مردم پاکستان به امام حسین(ع) شد.