یادداشت

یادداشت ادیب سوری درباره آثار یک شاعر ایرانی

قزوه؛ شاعری که در شهرهای زمان و شعرهایی به وقت بیروت زندگی می‌کند

احلام غانم، شاعر و ادیب سوری یادداشتی را در نشریه مبدعو قاهره با عنوان «الشاعرالإيراني الفيلسوف علي رضا قزوة و تجلّيات ربيع في المصعد قراءة» به چاپ رسانده است.

یادداشت/ احمد بابایی

«الماظا» و ظهور یک آوینی دیگر

مستند «الماظا» برخلاف بسیاری از مستندهای معمولی روزگار ما (که یا بر مبنای رفع تکلیف، تولید شده‌اند، تکلیف خود را با هنر و مخاطب و حقیقت، روشن کرده و به برکت همین روراستی، جذاب و شیرین است.

ناگفته‌های حماسه القصیر از زبان فرمانده میدانی حزب‌الله

یک فرمانده میدانی حزب‌الله از حماسه القصیر می‌گوید و معتقد است که «هر که وارد القصیر شد، به‌سمت معشوق خود عروج کرد و آنها که از این منطقه خارج شدند، ذخیره‌ای برای مهدی موعود(عج) شدند».

مدرنیسم و پست مدرنیسم در رمان معاصر عربی

اسامه البحیری منتقد در کتاب «مدرنیسم و پست مدرنیسم در رمان معاصر عربی» که اخیراً توسط انتشارات «النابغه» در قاهره منتشر شده، در بررسی چند رمان معاصر عربی در مصر، سعودی، یمن و سودان بر چند محور نقدی تمرکز می‌کند.

نثر شاعران

همواره ارتباط میان شعر و نثر محل پرسش و مسئله بود و مفاهیم و گستره هر یک در هم می‌پیچید. درست است که هر یک از این حوزه‌ها زبان را محل فعالیت خود قرار می‌دهند اما باید اضافه کرد که هر کدام شیوه و اسلوب و ابزار خاص به خود دارد.

ژیل کپل «بزرگترین روشنفکر عربی»

اگر از من بپرسند: بزرگترین روشنفکر عربی در حال حاضر کیست؟ در جا و بدون تردید پاسخ می دادم: ژیل کپل. می دانم که در خصوص این گفته ام خواهند گفت من گزاف گفته ام و از اصل «مخالفت کن تا شناخته شوی» پیروی کردم.

یادداشت محمدزاده بر کتاب علی داودی

شاعر«چاپ بیروت» می‌خواهد کفه‌ تخیّلش در برابر واقعیت سنگینی کند

شاعر«چاپ بیروت» به هر طریق از طبیعی بودن فراری ا‌ست و می‌خواهد کفه‌ تخیّلش در برابر واقعیت سنگینی کند، می‌خواهد جهان را از عاشقانه‌های احساسی و سنتی سرشار ببیند.

منتقد سعودی:

«طوفان» شبکه‌های اجتماعی ما را درنوردید

محمد العباس: «توییتر» تبدیل به یک جنگل شده‌است که یک سری آدم‌های عقب افتاده در آن زندگی می‌کنند که تلاش می‌کنند ما را به دوران انسان‌های اولیه بازگردانند.

شوربختی مؤلف و لذات تألیف

بسیار نادر است که عذاب قرین کیف (ژوئیسانس) شود و لذت همراه درد آید و یاس و رجا درهم آمیزد. اینها همه اما در تألیف قرین یکدیگرند. گویی که تألیف و نویسندگی تنها ساحتی است که در آن تناقضات گردهم می‌آیند و اضداد یکجا می‌نشیند.

خبرنگار سوری:

تلاشم ارائه چهره واقعی ایران به عرب‌زبانان جهان است

حازم کَلّاس خبرنگار سوری تبار از تلا‌هایش برای ارائه چهره واقعی ایران به کشورهای عربی سخن می‌گوید.