یادداشت

زمینه‌های اجتماعی اعتراضات اخیر مردم هند؛ نقطه عطفی دیگر در تاریخ معاصر شبه قاره

از این به بعد، جریان فاشیست هندو شروع می­کند به بی­ پرده و با سرعت عمل کردن. ایجاد التهاب و دوگانگی در جامعه و بویژه تحریک و هدایت عصبانیت و نارضایتی هندوها علیه مسلمانان، در فضای رسانه ­ای و اجتماعی هند عادی­ سازی می­شود.

جهان عرب چه می‌خواند؟

موضوع مطالعه نویسندگان مصری در سال 2019 علاوه برترجمه‌های ادبی و شعر، طیفی از رمان و نمایشنامه و فلسفه و قصه و کتاب‌های فکری را دربرمی‌گیرد.

روایت فاطمیون از آخرین ساعات حضور حاج قاسم سلیمانی در سوریه

حاج قاسم خیلی آرام و شمرده‌ شمرده گفت: میوه وقتی می‌رسد باغبان باید آن را بچیند، میوه رسیده اگر روی درخت بماند، پوسیده می‌شود و خودش می‌‌افتد.

«اولین دیدار»؛ یادداشتی به مناسبت سالروز تولد محمدکاظم کاظمی

موسی عصمتی، از شاعران روشندل کشور، در یادداشتی به‌مناسبت سالروز تولد محمدکاظم کاظمی، شاعر افغانستانی، به نقل خاطره‌ای درباره او پرداخته است.

چرا قادر به ساخت مستندهای بین المللی نیستیم؟

حجم انبوهی از فیلم‌های ضعیفی که توسط مراکز دولتی یا وابسته به مراکز نظامی ساخته می‌شود و از طرفی دیگر کار کردن در عرصه بین‌الملل کار سخت و هزینه‌بری است اما با ساخت آثار ضعیف و غیرموثر، حرکت نگران‌کننده‌ای دارند.

چرا شیخ ابراهیم زکزاکی برای کسی مهم نیست؟

کسانیکه توقع دارند وزارت خارجه در قبال آزادی شیخ ابراهیم زکزاکی موضعی صریح و آشکار بگیرد، کمتر توجه و اطلاعی نسبت به شرایط کشور نیجریه و نیز تبعات چنان موضع رسمی ای از سوی وزارت خارجه ایران دارند.

برای از بین بردن عمق راهبردی انقلاب، تعجیل چرا؟

جمهوری اسلامی ایران خلال سال­های گذشته به سرعتی غیر قابل باور در حال از دست دادن مهمترین سرمایه‌­های بدست آورده خلال چهل سال گذشته در فضای بین­‌الملل است و آن چیزی نیست جز بدنه مستضعفانی که دل در گرو این انقلاب داشتند.

رونق «یلدا» در افغانستان

شب یلدا در افغانستان که در فرهنگ باستانی این کشور جایگاه ویژه ای دارد طی چهاردهه جنگ و ناامنی شب یلدا با فراموشی هایی همراه شد اما در سال های اخیر دوباره رونق گرفته است.

نگاهی به بازنمایی کشور شرقی همسایه، ساکنان و مهاجران آن در مستندهای افغانستانی و ایرانی جشنواره سینماحقیقت

سیمای افغانستان در سینمای مستند

سینمای افغانستان در سال‌های اخیر دوباره جان گرفته است و نشانه‌های این حیات دوباره را می‌توان در جشنواره‌های جهانی ازجمله سیزدهمین جشنواره سینماحقیقت که دیشب اختتامیه آن برگزار شد، پیدا کرد.

روایتی از عكاس و خبرنگار حشدالشعبی كه در روزهای اخیر در عراق به شهادت رسید

وسط بلوار به دنبال احمد

راننده خسته و خواب‌آلود است، صبح از كربلا ما را به سامرا رسانده و بعد از زیارت هم از سامرا به كاظمین، زهرا آرام روی پایم نشسته و چرت می‌زند، من خستگی را فراموش كرده‌ام، چشم‌هایم بازتر شده، عكس و نام شهیدان وسط بلوار را متناسب با سرعت ماشین از نظر می گذرانم.