یادداشت

سیریلیک مانع ارتباط مکتوب تاجیکان با فارسی زبانان جهان

گروهی از استادان ایرانی زبان و ادبیات فارسی در مناطق مختلف جهان در نامه‌ای سرگشاده به امامعلی رحمان رئیس‌جمهوری تاجیکستان، با این دلیل که الفبای سیریلیک مانعی برای برخورداری تاجیکان از اقیانوس غنی فرهنگ فارسی شده است،خواستار بازگشت خط پارسی به این کشور شده اند.

روادید رایگان ایران و عراق، تجاری سازی گردشگری را میسر می سازد

رایگان شدن روادید بین ایران و عراق با هدف توسعه گردشگری دو کشور صورت گرفته است. به گفته دبیر کمیسیون گردشگری اتاق ایران، علاوه بر توریسم مذهبی، تجاری سازی گردشگری می تواند بستری برای ماندگاری گردشگران عراقی در ایران ایجاد کند.

من جانم را برای ایشان می‌دهم

«مهدی فضائلی» فعال رسانه‌ای با اشاره به دیدار اخیرش با «سید حسن نصرالله» یادداشتی نگاشته است.

رسوخ فرهنگی از طریق زبان؛ تجربه موفق ترکیه

رهبران ترکیه در راستای بازسازی هویت تاریخی و گسترش نفوذ فرهنگی به صورتی ساختارمند روی توسعه زبان این کشور برنامه ریزی و سرمایه گذاری کرده اند.

ایران و عراق؛ مناسباتی با پشتوانه کم نظیر فرهنگی

پیوندهای گسترده فرهنگی و مذهبی میان ملت های ایران و عراق با ریشه های مشترک تاریخی و تمدنی بسترساز شکل گیری الگویی برای حسن همجواری در خاورمیانه است.

پیوند واقعیت تلخ و خیال سبکبال

بافت رمان بر آخرین دیداری که باید «ودیان» بین تاجی و منصور کنار فواره نوعروسان ترتیب بدهد، تنیده شده‌است.

چگونه شاعران معاصر عرب مفهوم مرگ را پردازش کردند؟

به هر میزان که عمر شاعران سپری می‌شود پردازش آنان از مفهوم مرگ تفاوت می‌یابد؛ زیرا به راستی که زمان اثری شگرف بر شاعران دارد و به‌شدت بر متون آنان اثر می‌گذارد.

شکارچی هول و شاعر بازی کودکانه

شاعر لبنانی شوقی ابی شقرا به نسل پایه‌گذار و پیشرو برمی‌گردد که صعودش همراه با جهش شکوفایی کوتاه مدتی شد که لبنان پس از استقلال تجربه کرد

افغانستان می‌خواهد درهای ایران بازتر شود

مقامات این کشور می‌خواهند آمد و شد گردشگر به دو کشور زیاد شود. مدیر یک شرکت گردشگری در افغانستان می‌گوید: گردشگران اسپانیا، ایتالیا، فرانسه، آلمان و آمریکا راحت به این کشور سفر می‌کنند، درحالی‌که ایرانی‌ها افغانستان را کشوری ناامن می دانند.

تاریخ شفاهی فلسطینی ها در “هویت” / جمع آوری خاطرات و اسناد برای اثبات حقوق فلسطینی ها

عدنان الحاج‌موسی، آواره فلسطینی انتظار آن را نداشت که روزی به سندی قدیمی دست یابد که وجود منزل اجدادی‌اش در روستای ام‌الفرج را اثبات کند اما همکاری داوطلبانه او با طرح ملی حفاظت از اصالت خانواده‌های فلسطینی موسوم به "طرح هویت" در شهر صیدا این امکان را فراهم آورد.