کتاب و ادبیات

یادداشت ادیب سوری درباره آثار یک شاعر ایرانی

قزوه؛ شاعری که در شهرهای زمان و شعرهایی به وقت بیروت زندگی می‌کند

احلام غانم، شاعر و ادیب سوری یادداشتی را در نشریه مبدعو قاهره با عنوان «الشاعرالإيراني الفيلسوف علي رضا قزوة و تجلّيات ربيع في المصعد قراءة» به چاپ رسانده است.

«آوازهای روسی» احمد مدقق به گوش صرب‌ها رسید

آژانس ادبی پل رایت کتاب «آواز‌های روسی»‌، اثر احمد مدقق، نویسنده تجلیل شده در جایزه جلال را به انتشاراتی در صربستان واگذار کرد.

بیست و هفتمین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق

بیست و هفتمین نشست دوستداران زبان فارسی در رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سوریه با حضور دوستداران زبان فارسی و فارسی آموزان و آقایان صالحی نیا رایزن فرهنگی ، محمد هادی تسخیری وابسته فرهنگی ، ارمکان و حسن مصری مدرسین زبان فارسی برگزار گردید .

آغاز به کار نمایشگاه بین المللی کتاب در بیروت

فعالیت شصت و دومین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب در بیروت از روز پنجشنبه (۶ دسامبر-۱۵ آذر) آغاز شد و تا ۱۶ دسامبر-۲۵ آذر ادامه دارد.
نمایشگاه کتاب بیروت در منطقه سی ساید آرینا واقع در مرکز شهر و زیر نظر باشگاه فرهنگی عربی برگزار می شود.

«نامه‌ای که در جیب پیکاسو گذاشتم» نوشته محمد ابوعرب از اردن

محمد ابوعرب شاعر و روزنامه‌نگار اردنی در مقدمه کتابش «نامه‌ای در جیب پیکاسو» که انتشارات «دوّن» مصری سال ۲۰۱۸ روانه بازار کرد، می‌گوید او ایمان دارد که «مأموریت نویسنده بیرون کشیدن رازهای جهان و رسواکردن آنها در ملأ عام است، آن هم با تبدیل کردن آنها به ماده کلامی زنده».

مدرنیسم و پست مدرنیسم در رمان معاصر عربی

اسامه البحیری منتقد در کتاب «مدرنیسم و پست مدرنیسم در رمان معاصر عربی» که اخیراً توسط انتشارات «النابغه» در قاهره منتشر شده، در بررسی چند رمان معاصر عربی در مصر، سعودی، یمن و سودان بر چند محور نقدی تمرکز می‌کند.

یادبود محمود درویش در تونس

مراسم بزرگداشت یاد و خاطره محمود درویش شاعر برجسته فلسطینی (۱۹۴۱-۲۰۰۸) (۱۳۱۹-۱۳۸۷) به مناسبت دهمین سالگرد درگذشت او در تونس برگزار شد.

کتاب «مقتضیات عصر کربلا و وظایف ما» در هند رونمایی می‌شود

مراسم رونمایی از کتاب «مقتضیات عصر کربلا و وظایف ما» در فرهنگستان غالب دهلی (پایتخت هند) برگزار می‌شود.

«بصره آسیاب بادی ندارد» برنده جایزه «دیدار قصه عربی»

هیئت داوران «جایزه دیدار» داستان کوتاه عربی، دیروز اعلام کرد، نویسنده عراقی ضیاء الجبیلی با مجموعه داستان «لا طواحین هواء فی البصره/ بصره آسیاب بادی ندارد» برنده جایزه دوره سوم دیدار شد. این دوره به نام ادیب درگذشته کویتی اسماعیل فهد اسماعیل نامگذاری شده بود.

استعمار در آینه روشنفکران فرانسوی

بدون تردید آغاز فعالیت‌های استعماری توسط اروپاییان خیانت به تمامی اصولی بود که عصر روشنگری داعیه‌دار آن بود و در اندیشه بزرگانی چون ژان ژاک روسو و ایمانوئل کانت شرح شده بود.