۱۳۹۹/۰۳/۱۸
۸:۰۹ ق٫ظ

شهید المحمداوی، یکی از برجسته‌ترین طراحان عملیات داخل هور المشرح در سال ۱۹۸۸ میلادی و از فعالان در زمینه جمع‌آوری اطلاعات از راه‌ها و گذرگاه‌های آبی از طریق موانع مرزی و تله‌های بزرگ آبی بود.

فرمانده پیشرو سپاه بدر؛ از جنگ تحمیلی تا جبهه سوریه

به گزارش الأمه: 

فرمانده شهید «حاتم أسود محمد» (أبومنتظر المحمداوی) در سال 1967 میلادی در استان میسان متولد و در تاریخ 13 ژوئیه 2015 میلادی در منطقه الصقلاویه به شهادت رسید. او عضو گردان 10 از نیروهای بدر بود. فرمانده شهید در شهری پا به جهان گذاشت که از گذشته تاکنون مردان شجاع و دلیری در آن متولد شده‌اند. شهر العماره، شهر مجاهدت است و شهید حاتم أسود محمد در سال 1967 میلادی در خانواده‌ای محب رسول الله و پیرو خاندان مکرم ایشان چشم به جهان گشود و در آن رشد کرد.

خیلی زود به جمهوری اسلامی ایران مهاجرت کرد و به صفوف نیروهای لشکر بدر پیوست. هنوز مدت زیادی از حضورش در بین نیروهای بدر نگذشته بود که به دلیل اظهار شجاعت و کسب تجربه، فرماندهی منطقه هورالهویزه به او اعطا شد. برای رصد تحرکات دشمن و جمع‌آوری اطلاعات، پیشاپیش نیروهای تحت فرمانش حرکت می‌کرد. شهید حاتم، جوانی مؤمن و شجاع و در منطقه هور از تجربه ویژه‌ای برخوردار بود. همچنین نسبت به مسیرها در تاریکی شب شناخت عجیبی داشت. در جمع‌آوری اطلاعات با دقت زیادی کار می‌کرد و خیلی به نقاط دشمن نزدیک می‌شد. در عملیات عاشورا در هور الهویزه، مسئول اطلاعات محور غربی به همراه شهید «أبی ظاهر النعمانی» بود.

شهید المحمداوی یکی از برجسته‌ترین طراحان عملیات داخل هور المشرح در سال 1988 میلادی و فعالان در زمینه جمع آوری اطلاعات از راه‌ها و گذرگاه‌های آبی از طریق موانع مرزی و تله‌های بزرگ آبی بود. این تله‌ها توسط ارتش برای جلوگیری از نفوذ رزمندگان ایجاد شده بود. شهید حاتم از جمله رزمندگانی بود که در انتفاضه شعبان حضور فعال داشتند و پس از سرکوب این انتفاضه، به هورهای العماره پناه برده بودند تا علاوه بر طراحی عملیات‌های مجاهدانه، از همین نقطه نیز عملیات‌ها را فرماندهی کنند. او در بسیاری از عملیات‌های جهادی حضور و مشارکت و برنامه‌ریزی داشت و تا زمان سرنگونی رژیم صدام به همین مسیر ادامه داد.

شهید المحمداوی در ادامه، مسئول عملیات علیه اشغالگران شد و علاوه بر ایجاد چندین مجموعه جهادی، خودش نیز بر آن‌ها نظارت داشت. همچنین در دفاع از حرم حضرت زینب سلام الله علیها در سوریه هم مشارکت داشت و پس از حمله متوحشانه عناصر تروریستی داعش، یکی از فرماندهان این محور شد. شهید حاتم از پیشروان حضور در میدان جهاد بود و در هر محوری که حضور می‌یافت، به عنوان فرمانده انتخاب و فعالیت می‌کرد. هرچه زمان پیش می‌رفت، بیش از پیش بر ادامه راه خود اصرار می‌ورزید و از محرکات دنیوی، ریا، شهرت و رسانه به دور بود. این شهید مصداق واقعی رزمنده مخلص بود.

شهید المحمداوی میوه پاک مکتب شهید محمدباقر الصدر است که به پیروان خود توصیه می‌کرد در امام خمینی(ره) ذوب شوید. شهید تحت تأثیر این علاقه شهید صدر به امام خمینی(ره) و اعتقادش مبنی بر کارآمدی ولایت فقیه بود. شهید صدر جوانان را دعوت به پیوستن به رهبری امام خمینی(ره) می‌کرد و بر این باور بود که او رهبری صالح و نائب امام معصوم علیه السلام است.

شهید المحمداوی مسیر مجاهدانه خود را در یکی از گردان‌های الحشد الشعبی به پایان رساند؛ زیرا مسئول فرماندهی گردان دهم و فرمانده عملیات بدر در محور الصقلاویه بود که خودرو شهید در مسیر سامرا دچار حادثه می‌شود و یکی از پاهایش آسیب می‌بیند. البته این موضوع موجب افزایش صلابت و عزم و اراده او شد و در حالی که عصا در دست داشت، سریعاً برای فرماندهی عملیات به محور بازگشت. این شهید به همراه تعداد دیگری از فرماندهان مشغول طراحی عملیات و جمع‌آوری اطلاعات برای ادامه عملیات بود تا الصقلاویه را محاصره کنند اما در طول حرکتشان به سمت منطقه برای گردآوری اطلاعات، یک بمب کارگذاشته شده در مسیر منفجر شد تا روح مطهر شهید المحمداوی به همراه رفیقش شهید «أبوحبیب السکینی» و تعداد دیگری از رزمندگان پس از عمری مجاهدت و مبارزه در راه عقیده و وطن و اعتلای پرچم اسلام به آسمان‌ها پر بکشد.

 منبع: تسنیم