۱۳۹۷/۰۷/۰۸
۸:۰۰ ب٫ظ

یک جوان مسیحی مصری در اقدامی کم‌ نظیر به خوشنویسی آیات قرآن روی دیوارهای مسجدی در استان «منیا»ی این کشور اقدام کرده است.

ابتکار قرآنی جوان مسیحی در مسجد«منیا»ی مصر+عکس

به گزارش الأمه:
 
 باسم وصفی تواضروس، جوان قبطی مصری است که با عشق و علاقه، آیات قرآن را روی دیوارهای مسجد جامع روستای «فقاعی» واقع در شهر «ابوقرقاص» در جنوب استان منیا خوشنویسی کرده است.
 
محمد سید، یکی از اهالی روستا در این باره گفت: «باسم وصفی تواضروس، کارمند روابط عمومی شورای شهر ابوقرقاص است و بدون این که مبلغی را دریافت کند، خوشنویسی و کتابات آیات قرآن بر روی دیوار مسجد جامع روستای فقاعی را بر عهده گرفته است».

وی افزود: «این کار با استقبال زیادی از طرف اهالی روستا و فعالان فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی روبرو شده و تأکیدی است بر روحیه ملی که مسلمانان و قبطی‌های استان منیا را گرد هم می‌آورد».

این در حالی است که اخیرا یک پیمانکار قبطی‌ در استان منیا ۲۰۰ هزار پوند مصری برای ساخت یک مسجد کمک کرد و قبطی دیگری نیز سه تُن آهن برای ساخت مسجدی اهدا کرد.

گفتنی است؛ قِبطی‌ها نام قومی از مسیحیان بومی کشور مصر هستند که پرجمعیت‌ترین اقلیت مسیحی این کشور به‌شمار می‌آیند. مسیحیت بین سال‌های ۴۰۰ تا ۸۰۰ میلادی مذهب اصلی در مصر به‌شمار می‌رفت. از نظر تاریخی قبطیان به زبان قبطی سخن می‌گفتند که بازمانده‌ای از زبان دموتیک از مصر باستان (زمان اشغال مصر توسط یونانی‌ها) به‌شمار می‌آید.

از نیمه‌های قرن هجدهم میلادی این زبان شروع به انقراض کرد و بیشتر این مردمان به زبان عربی تکلم می‌کنند. امروزه قبطیان بیشترین جمعیت مسیحی در خاورمیانه را تشکیل می‌دهند و یکی از بزرگترین اقلیت‌های مذهبی در این منطقه محسوب می‌شوند. بیشتر قبطی‌ها از نظر مذهبی پیرو کلیسای ارتدکس قبطی اسکندریه هستند.

 

منبع: ایکنا