۱۳۹۷/۰۱/۲۸
۶:۱۹ ب٫ظ

الامه_بغداد با فیلم سینمایی " نجم البقال " به استقبال پایتختی جهان عرب در سال 2013 می رود.

بازخوانی اشغال عراق در فیلم ” نجم البقال”

در حالیکه بغداد برای جشن پایتخت فرهنگی عرب در سال 2013 آماده می شود، اداره ی سینما و تئاتر وابسته به وزارت فرهنگ عراق مجوز فیلمبرداری فیلم " نجم البقال" را صادر کرد. این فیلم دومین فیلم داستانی بلندی است که از دهه نود قرن گذشته تا کنون تولید می شود و بازیگران و هنرمندان خارجی در آن ایفای نقش می کنند.
حوادث این فیلم 90 دقیقه ای که عامر علوان، عراقی مقیم پاریس آن را کارگردانی کرده است، به سال 1918 برمی گردد سالی که انگلیس کنترل تعداد زیادی از شهرهای عراق از جمله نجف را به دست گرفت. با توجه به اهمیت فیلم، وزارت فرهنگ عراق برای تولید و مونتاژ آن از کارشناسان خارجی کمک گرفت، همچنین 30 بازیگر انگلیسی و فرانسوی در این فیلم بازی می کنند.
نقش های اصلی این فیلم را تعدادی از هنرمندان عراقی از جمله سامی قفطان، عواطف سلمان، میمون الخالدی، عبدالجبار شرقاوی و بازیگران انگلیسی مانند هری لستر و دیوید کالین و مایکل اسکات هنرمند فرانسوی ایفا می کنند.
زینب قصاب رئیس اداره ی سینما و تئاتر، می گوید: حوادث این فیلم حول شخصیت، نجم البقال قهرمان عراقی می چرخد. نجم البقال به عضویت گروه نهضت اسلامی که با اشغالگران انگلیسی آن زمان مبارزه می کرد، درآمد و "مارشال اسمیت" ژنرال انگلیسی را به قتل رساند.
نمای خارجی
شهرهای حله، نجف، کربلا، بصره و مناطقی که یادآور آن دوران باشد برای تصویربرداری این فیلم انتخاب شدند و تجهیزات و ماشین آلاتی که نیروهای انگلیسی آن زمان استفاده می کردند، آماده شده است. برخی از این تجهیزات در فیلم " مسأله ی بزرگ" به کارگردانی محمد شکری جمیل و تولید دهه ی هشتاد قرن گذشته استفاده شده بود.
رئیس اداره سینما افزود: وظیفه ی مدیریت و نظارت بر تصویربرداری این فیلم به توماس جوناس فرانسوی سپرده شده است و دو فرانسوی دیگر یعنی استیفان جوزف و ادوارد گابریل به او در انجام این کار کمک می کنند. طراحی لباس بازیگران عراقی را یاسمین خلیل برعهده گرفته و لباس افسران و سربازهای انگلیسی نیز از لندن اجاره شده است.
سینمای عراق بیش از بیست سال است که دچار رکود و پسرفت شده است و این اثر می تواند به نقطه عطفی در تولیدات سینمایی این کشور تبدیل شود. این وضعیت در خانه ی تئاتر بغداد که پس از تعطیلی به انباری برای تجهیزات تبدیل شده است، به چشم می خورد. بعد از فیلم " قرنطینه" که در دهه نود قرن گذشته به کارگردانی عدی رشید ساخته و دوسال پیش در اکران شد، نجم البقال دومین فیلم در این زمینه است که اداره سینما و تئاتر تولید می کند.
فیلمبرداری " نجم البقال" در چارچوب فعالیت اداره سینما و تئاتر برای برگزاری جشن بغداد پایتخت فرهنگی عرب سال 2013 صورت می گیرد. این فعالیت ها شامل 20 فیلم از جمله فیلم کوتاه، مستند و داستانی طولانی می شود که سال آینده در سالن اداره ی سینما و تئاتر اکران خواهد شد.
منبع:
http://www.aljazeera.net/news/pages/ff271641-604b-4bd0-833a-9cdd21a004db

 

زمان انتشار : 1391-10-16