۱۳۹۷/۰۸/۲۹
۲:۵۵ ب٫ظ

سال‌هاست که مبارزان لبنانی و گروه‌های مقاومت، ایام روز شهید را در لبنان با مراسم‌های مختلفی گرامی می‌دارند. امسال علاوه بر گروه‌های مقاومت، دانش آموزان نیز این روز را با راهپیمایی عظیم خود گرامی داشتند.

«روز شهید» به روایت کودکان مقاومت لبنان + تصاویر

به گزارش الأمه:

 شهید احمد جعفر قصیر یکی از مبارزان مقاومت لبنان بود. با تصمیم حزب‌الله لبنان  قرار بود عملیاتی گسترده با تعداد تلفات بالا در مقر فرماندهی نظامیان رژیم صهیونیستی در صور انجام شود. دوستی که احمد قصیر را برای عملیات استشهادی به حزب‌الله معرفی کرده بود، مسئول جمع‌آوری مواد منفجره و آماده‌سازی خودروی سفید رنگ پژو احمد قصیر شد.

شهید احمد جعفر قصیر در مذاکراتی که با رهبران حزب‌الله از جمله سیدحسن نصرالله، دبیر کل کنونی حزب در رابطه با نحوه اجرای عملیات مذکور انجام داد، اعلام کرد که تنها شرط او برای انجام این عملیات بزرگ تعیین زمان (روز و ساعت) اجرای عملیات توسط خودش است. این شرط پذیرفته می‌شود تا خودرو آماده شود. بامداد یازدهم نوامبر احمد قصیر به طرف مقر صهیونیست‌ها به راه می‌افتد. در لحظه اجرای عملیات بر شدت باران در حال بارش افزوده می‌شود و همین موضوع صهیونیست‌هایی را که خارج از ساختمان بودند، یز وادار می‌کند برای در امان ماندن از باران به داخل آن ساختمان هشت طبقه محل استقرار خود بروند.

پس از این‌ که احمد قصیر اطمینان حاصل می‌کند که اکثر قریب به اتفاق صهیونیست‌ها برای فرار از باران به ساختمان پناه برده‌اند، ماشین خود را روشن کرده و با آخرین سرعت خود را به طبقه اول ساختمان می‌کوبد تا در عرض تنها چند ثانیه تمامی ساختمان به تلی از خاکستر تبدیل شده و بنا بر برخی آمارها  بر اثر این عملیات استشهادی تا 151 صهیونیست به هلاکت برسند که جنازه های 10 نفر از آن‌ها هرگز پیدا نشد. مقامات این رژیم در میان حیرت به تحلیل‌های مختلف نظامی در این خصوص پرداختند و در نهایت این روز به عنوان بزرگترین روز اندوه در سرزمین‌های اشغالی نامگذاری شد. سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان در 16 فوریه 1985 در گردهمایی عظیم شهیر صیدا که به اعلام علنی شکل‌گیری حزب الله منجر شد، یازدهم نوامبر سالروز شهادت احمد قصیر را "روز شهید" نامگذاری کرد.

سال‌هاست که مبارزان لبنانی و گروه‌های مقاومت، ایام روز شهید را در لبنان با مراسم‌های مختلفی گرامی می‌دارند. امسال علاوه بر گروه‌های مقاومت، دانش آموزان نیز این روز را با راهپیمایی عظیم خود گرامی داشتند. دانش آموزان لبنانی از روضه الشهیدین (روضة شهداء المقاومة الاسلامیة) که آرامگاه شهدای حزب‌الله لبنان است تا روضه الحورا زینب(س) (مقبره شهدای مدافع حرم حزب الله) را در منطقه الغبیری راهپیمایی کردند. در این راهپیمایی 540 دانش آموز از کلاس اول و 65 دانش آموز از کلاس هشتم به همراه معلمان و مربیان خود حضور داشتند.

شعارهای حماسی در حمایت از مردم مظلوم یمن از ستم و ظلم و حملات سعودی-آمریکایی از جانب شرکت کنندگان در این راهپیمایی سر داده شد. همچنین دانش آموزان منتسب به جریان مقاومت در لبنان با رد دست داشتن تصاویری از جنایات رژیم بعث در یمن و کودکان شهید یمنی به جنایات در این کشور اعتراض کردند. تشییع نمادین تابوت شهید حزب‌الله و زیارت شهدای شاخص مقاومت از جمله شهید سمیر قنطار از دیگر برنامه‌های این تجمع حماسی بود.

 

منبع: تسنیم