۱۳۹۸/۱۲/۱۳
۳:۵۱ ب٫ظ

موضوع برنامه «عکس‌های تکان دهنده» شبکه اسپانیایی زبان هیسپان تی‌وی در این قسمت، تصویر ۲ شهید جنگ ایران و عراق است.

نمایش «عکس‌های تکان‌دهنده» از قاب هیسپان تی‌وی

به گزارش الأمه:

برنامه «عکس‌های تکان‌دهنده» که در هر قسمت یکی از ماندگارترین عکس‌های تاریخ را مورد بررسی قرار می دهد، این بار به سراغ عکسی از ۲ شهید در جریان جنگ ایران و عراق رفته است. در شرایط ثبت این تصویر با توجه به فضا و محیط عملیات افراد در دسته‌های کوچک با هم حرکت می‌کردند و کمین می‌گرفتند، از همین رو افراد کمی در جریان ثبت آن قرار گرفتند اما حالت چهره و شکل قرار گیری ۲ شهید در کنار یکدیگر منجر به بازنشر و تکرار این تصویر در رسانه‌های مختلف جهانی شد.

یک تصویر دیگر بعد از این وجود دارد که زمان خارج کردن پیکر این ۲ شهید از سنگر برای بازگرداندن آن‌ها به پشت جبهه است.

رضا احمدی عکاس این تصویر، هیچ وقت عکاسی حرفه‌ای انجام نداد. در زمان ثبت این تصویر نیز صرفاً از دوستانش برای یادگاری در لحظه شهادت عکاسی کرد. رضا احمدی عکس را با دوربینِ همراه علی شاه آبادی (شهید سمت راست با بادگیر آبی) ثبت کرد اما بعد از نخستین انتشار این تصویر بارها و بارها، در رسانه‌ها بدون نام عکاس بازنشر شد تا اینکه احمدرضا دهقان، بعد از سی سال از زمان ثبت این تصویر در پیگیری یک رسانه برای پیدا کردن لحظه‌ شهادت و چگونگی ثبت و شناخت عکاس آن تصویر ماجرای ثبت آن را بازگو کرد.

«عکس‎های تکان‎دهنده» کاری از واحد برنامه‌های شبکه پرس تی‌وی به تهیه‌کنندگی کیانوش الطافی است که برای مخاطبان اسپانیایی زبان شبکه هیسپان تی‌وی زبانگردانی شده است و روزهای پنجشنبه ساعت ۱:۴۵ به وقت تهران پخش می‌شود و تکرار آن همان روز ساعات ۴:۴۵، ۱۳:۴۵ و ۲۰:۱۵، جمعه ساعت ۱۰:۱۵ و یکشنبه ساعت ۴:۱۵ و ۲۰:۴۵ روی آنتن هیسپان تی‌وی می‌رود.

 

منبع: ایرنا