۱۳۹۷/۰۷/۲۱
۸:۰۳ ب٫ظ

غروی با هشدار نسبت به توطئه دشمنان در ایجاد اختلافات بین ایرانیان و عراقیان گفت: در ایام اربعین باید بسیار مراقب باشیم دشمنان از برخی تضادهای فرهنگی در بین بانوان سوءاستفاده نکند.

هشدار بانوی خادم “عتبه حسینی” از برخی توطئه‌های دشمن در زیارت اربعین

به گزارش الأمه:

 غروی، بانوی فعال فرهنگی در عرصه اربعین و خادم عتبه حسینی(ع) در همایش "رسالت زن مسلمان همگام با زینب کبری(س) در مسیر اربعین" که با حضور رحیم‌پور ازغدی بانوان ایرانی و عراقی در سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران برگزار شد، با هشدار نسبت به توطئه دشمنان در ایجاد اختلافات بین ایرانیان و عراقیان گفت: در ایام اربعین باید بسیار مراقب باشیم دشمنان از برخی تضادهای فرهنگی در بین بانوان سوءاستفاده نکند. خیلی از مسائلی که تصور می‌کنیم مسائل کم‌اهمیتی است، در زیارت اربعین پررنگ نمود می‌کند. 

وی در این باره گفت: به عنوان نمونه عراقی‌ها عادت دارند با صدای بلند صحبت کنند. اکثر مردان و زنان ایرانی تصور می‌کنند خادمان حرم یا مردم عراق با آنها کدورت دارند در حالی که اینچنین نیست بلکه یک عادت فرهنگی رایج بین مردم عراق است. ما در اربعین گذشته به دلیل عدم درک برخی تضادهای فرهنگی بین دو کشور گاهاً شاهد ناراحتی‌ها و تنش‌هایی بودیم که اگر روشنگری صورت نمی‌گرفت ممکن بود اتفاقات ناخرسندی رخ دهد؛ زیرا همان طور که گفتیم دشمن از همین اتحاد و انسجام بیم دارد. 

غروی با بیان اینکه بانوان ایرانی سعی در رعایت برخی آداب زیارت حرم اباعبدالله(ع) در ایام اربعین را داشته باشند، گفت: بین بانوان عراقی در ایام اربعین مرسوم نیست خود را آرایش کنند و اگر آرایشی انجام دهند، حین ورود به حرم امام حسین(ع) به سرعت آرایش را از خود بر می‌دارند و این جزو فرهنگ زنان عراق است. از این جهت باید بانوان ایرانی را با این فرهنگ آشنا کنیم تا خدایی نکرده شاهد یکسری کدورت‌ها بین بانوان ایرانی و عراقی نباشیم. چرا که یکی از شعارهای اصلی زیارت اربعین حفظ وحدت و انسجام بین ادیان و مذاهب است و اهالی فرهنگ موظفند این آگاهی را به زائران انتقال دهند. 

امتداد خط امام حسین(ع) برپایی ظهور حضرت مهدی(عج)

وی با بیان اینکه در مسیر زیارت اربعین موکب‌های متعددی در نظر گرفته شده است، افزود: در این موکب‌ها سعی در انتقال آموزه‌های عاشورایی به ویژه برای کودکان و نوجوانان داریم. برنامه‌ریزی کردیم در این موکب‌ها کودکان و نوجوانان شعار "یا حسین"، "یا مهدی" را سر دهند تا از این طریق نشان دهیم امتداد خط امام حسین(ع) برپایی ظهور حضرت مهدی(عج) است. 

 

منبع: تسنیم