۱۳۹۹/۰۲/۱۵
۵:۰۴ ب٫ظ

به دنبال شیوع همه‌گیری کرونا، مساجد در بسیاری از کشورهای اسلامی با هدف حفظ جان نمازگزاران بسته شده و از افراد خواسته شده که به منظور جلوگیری از گسترش این بیماری، برای برگزاری مناسک ماه مبارک رمضان از حضور در اماکن عمومی خودداری کنند.

کرونا و تجربه‌ای متفاوت از ماه مبارک رمضان در کشورهای اسلامی

به گزارش الأمه:

 

عربستان

وزارت امور اسلامی عربستان به اظهارات مطرح شده مبنی بر تعیین تاریخ ازسرگیری نمازهای جمعه و جماعت در مساجد این کشور واکنش نشان داد و این اظهارات را تکذیب کرد.

وزارت امور اسلامی عربستان در صفحه خود در توییتر نوشت، گفته‌های مطرح شده مبنی بر تعیین تاریخ مشخصی برای ازسرگیری نمازهای جماعت و جمعه در مساجد صحت ندارد.

وزارت امور اسلامی عربستان با اعلام این که تعلیق اقامه نماز در مساجد ادامه دارد، یادآور شد که اقدامات برای پاکسازی و ضدعفونی کردن در چارچوب گام‌های پیشگیرانه این وزارت‌خانه جهت مقابله با کروناویروس انجام می‌شود.

در همین حال، سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان سعودی نسبت به این مساله که مسلمانان نمی‌توانند نماز را در مساجد اقامه کنند، ابراز دردمندی کرد.

وی خطاب به شهروندان سعودی گفت: من دردمند هستم که این ماه پربرکت فرارسیده اما فرصت نماز جماعت و تراویح و حضور در خانه‌های خدا برای ما فراهم نیست که این امور به دلیل اقدامات پیشگیری جهت حفظ جان مردم و سلامتی آن‌ها در رویارویی با کرونا انجام می‌شود.

عربستان در ۱۷ مارس از تعلیق اقامه نماز در مساجد در چارچوب اقدامات برای جلوگیری از شیوع کرونا خبر داد.

اندونزی

همانند بسیاری از کشورهای جهان،‌ کرونا شهروندان در اندونزی را نیز محاصره کرده و به آنها اجازه انجام آیین‌های رمضانی‌شان را نمی‌دهد.

از امور متمایزکننده ماه رمضان در اندونزی، برگزاری افطارهای دسته‌جمعی است اما رمضان امسال، مردم در اندونزی برخلاف رسوم سال‌های قبل، در خانه‌هایشان افطار می‌کنند و سفره‌های افطارهای دسته‌جمعی در اماکن عمومی برپا نمی‌شود. همچنین میدان‌ها و مساجد اندونزی نیز از حضور مردم خالی هستند.

در این راستا، انیس باسویدان، استاندار جاکارتا ممنوعیت برگزاری افطارهای ماه رمضان در اماکن عمومی و تمامی مساجد را اعلام کرده است.

وی از مردم خواست تا مراسم دینی را در طول این ماه در منازل برپا کنند.

مصر

وزیر اوقاف مصر اعلام کرده است که در حال حاضر، به هیچ وجه شرایط اقامه نمازهای جماعت و جمعه و نیز نماز تراویح در ماه رمضان فراهم نیست.

محمد مختار جمعه، وزیر اوقاف مصر با بیان این مطلب، تصریح کرد: شرایط برای بازگشایی مساجد در ماه رمضان در حال حاضر بر اساس مصالح شرعی که حفظ جان انسان را یک اصل می‌داند، فراهم نیست.

جمعه تصریح کرد: ایده برگزاری نماز تراویح در مساجد در سال جاری چه با حضور نمازگزاران چه بدون حضور آن‌ها مطرح نیست. دفع مفسده‌ احتمال از دست رفتن جان‌ها بر مصلحت رفتن به مساجد ارجحیت دارد.

وزارت اوقاف مصر اعلام کرده است که هدف از تمامی اقدامات پیشگیرانه که دولت مصر و تمامی نهادهای آن اتخاذ کرده‌اند، حفاظت از شهروندان و جان آن‌ها است و این وزارت‌خانه در تمامی امور خود مصالح و مفسده‌ها را در نظر می‌گیرد و مشخص است که دور کردن مفسده بر دستیابی به مصالح ارجحیت دارد.

ترکیه

در سایه عدم حضور نمازگزاران به دلیل تدابیر پیشگیری از کرونا، مساجد تاریخی در استان قره‌بوک (کارا بوک) در شمال‌غرب ترکیه بدون نمازگزار به استقبال رمضان رفته‌اند.

در شهرستان صفران بولو در این استان مساجد متعددی وجود دارد که تاریخ ساخت برخی از آنها به سال ۱۶۶۱ برمی‌گردد. این مساجد در حال حاضر در راستای تدابیر مقابله با کرونا، بسته هستند.

این مساجد در گذشته نه فقط در ماه رمضان بلکه در روزهای عادی نیز شاهد ازدحام نمازگزاران بودند. علاوه بر آن، این مساجد مورد بازدید گردشگران خارجی نیز بودند.

بر اساس آخرین آمارها، ترکیه به لحاظ شمار مبتلایان به کرونا پس از آمریکا، اسپانیا، ایتالیا، آلمان، انگلیس و فرانسه، در جایگاه هفتم میان کشورهای جهان قرار دارد.

فلسطین

وزارت اوقاف در غزه اخبار منتشر شده در رسانه‌ها درخصوص بازگشایی مساجد در اواخر هفته را تکذیب و تأکید کرد، آنچه از آن صحبت به میان آمده، صرفاً شایعه‌ بوده و صحت ندارد.

وزارت اوقاف و امور دینی در غزه اعلام کرد که تلاش می‌کند بین ادای فریضه‌ها و عبادت‌ها و حفظ جان‌ افراد در سایه تهدید ویروس کرونا توازن برقرار کند.

وزارت اوقاف غزه اعلام کرد: از درخواست‌های بسیار برای باز کردن مساجد به ویژه بعد از تصمیم باز کردن رستوران‌ها مطلع گشته‌ایم اما از مردم می‌خواهیم که حساسیت شرایط را درک کنند.

الجزایر

بعد از انتشار خبری مبنی بر بازگشایی مساجد در الجزایر، وزارت امور دینی و اوقاف این کشور تأکید کرد که این خبر صحت ندارد.

وزیر امور دینی و اوقاف الجزایر اعلام کرد: تا به این لحظه به خبر بازگشایی یا عدم بازگشایی مساجد نپرداخته‌ایم. این مساله در وزارت‌خانه ما بررسی نشده است و اگر زمانی به آن پرداخته شود، در چارچوب تدابیر بهداشتی سراسری در کشور بررسی خواهد شد.

در چارچوب تدابیر پیشگیری از کرونا، مسئولان الجزایر تصمیم به تعلیق اقامه نماز جمعه و بستن مساجد از تاریخ ۱۷ مارس گذشته گرفته‌اند.

 

امارات

در راستای مقابله با کرونا، مساجد، مصلی‌ها و سایر عبادت‌گاه‌ها در امارات تا اطلاع ثانوی بسته می‌ماند.

امارات اعلام کرده است که این تصمیم را برای حفظ سلامت افراد و جامعه و با هماهنگی با اداره امور اضطراری، بحران‌ها و هیأت کل امور اسلامی و اوقاف و طرف‌های دینی و درمانی اتخاذ کرده است.

از زمان شیوع کرونا، امارات حمایت‌ها و کمک‌های پزشکی را به تعدادی از کشورهای مختلف جهان ارائه داده است.

آخرین آمارها حاکی است، امارات تاکنون ۱۰ هزار و ۳۴۹ مورد قطعی ابتلا به کرونا داشته که از این میان،‌ ۷۶ تن جان خود را از دست داده‌اند.

اردن

ویروس کرونا مایه حسرت اردنی‌ها برای ادای آیین‌های دینی در ماه مبارک رمضان شده است. امسال تدابیر شدید اعمال‌شده توسط دولت اردن برای مقابله با کرونا، مانع از انجام مناسک دینی مردم در ماه مبارک رمضان شده است.

وحید النمر، شهروند اردنی می‌گوید: هر سال در ماه رمضان عادت داشتیم که در مساجد نماز بخوانیم و نماز تراویح را اقامه کنیم اما امسال حسرت و اندوهی به دلیل عدم امکان اقامه  نماز در مساجد بر دل‌هایمان مانده است. باید این وضعیت را بپذیریم تا سلامت جامعه حفظ شود.

 

تونس

در راستای تدابیر مقابله با ویروس کرونا، مقامات تونس تصمیم به منع اقامه نماز در مساجد این کشور در ماه رمضان گرفته‌اند.

مقامات تونس اعلام کرده‌اند، اقامه نماز تراویح در مساجد در ماه رمضان به دلیل شیوع کرونا ممنوع است.

اداره فتوای تونس از مردم خواسته است، با توجه به شرایط بهداشتی فوق‌العاده که می‌طلبد فاصله‌گذاری اجتماعی رعایت شود، نمازهای تراویح و عید فطر در خانه‌ها اقامه شود.

دولت تونس اقدامات مختلفی برای جلوگیری از شیوع کرونا در نظر گرفته و تقریبا اکثر بخش‌ها و مناطق را قرنطینه کرده است.

 

کویت

در کنار بسته بودن مساجد در کشورهای اسلامی در راستای پیشگیری از کرونا، کویتی‌ها نیز امسال تجربه متفاوتی از ماه مبارک رمضان دارند.

مراسم و مناسک ماه مبارک رمضان هر ساله در کویت در مساجد این کشور برگزار می‌شد اما امسال خبری از این رویدادها در این کشور نیست. در ماه مبارک رمضان، مردم کویت اقدام به انجام کارهای خیر و داوطلبی برای کمک به دیگران می‌کنند.

در این راستا، اسلام بدوی، شهروند کویتی می‌گوید که امسال بر خلاف هر سال نمی‌تواند قبل از افطار خرما و آب در خیابان‌ها توزیع کند. توزیع غذا و آب امسال به دلیل ساعات منع آمد و شد دشوار است.

 

 

منبع: ایسنا