۱۳۹۷/۱۱/۰۱
۲:۳۱ ب٫ظ

اکران فیلم کارتونی «البرج» به کارگردانی «ماتس گرورد» که مصائب چهار نسل فلسطینیان را از زمان اشغال این کشور توسط رژیم صهیونیستی در دهه چهارم قرن گذشته به تصویر کشید، با استقبال گسترده ای در قطر مواجه شد.

«البرج» مصائب چهار نسل فلسطینیان را به تصویر کشید

به گزارش الأمه:

گروه فلسطینی «الروزنا» روز گذشته فیلم کارتونی مستند «البرج» را در منطقه فرهنگی «کتارا» در دوحه پایتخت قطر اکران کرد، که با استقبال شدیدی روبرو شد.
«گرورد» کارگردان نروژی فیلم «البرج» داستان دختر 11 ساله فلسطینی را که در اردوگاه پناهجویان فلسطینی «برج البراجنه» در حومه جنوبی بیروت زندگی می کند و با تاریخ زندگی خانواده اش از طریق داستان های سه نسل قبلی پناهجویان فلسطینی آشنا شده، روایت می کند.
فیلم «البرج» تجربه «گرورد» را که یک سال تمام در اردوگاه «برج البراجنه» زندگی کرده و پس از آن تصمیم به ساخت فیلمی درباره حقایق فلسطینی ها، اشغال خاک این کشور توسط رژیم صهیونیستی و آوارگی مردم آن گرفت، منعکس می کند. 
ساخت این فیلم هفت سال طول کشید وبه گفته گرورد هدف از ساخت این فیلم رساندن پیام مظلومیت پناهجویان فلسطینی ساکن اردوگاه‌ها به گوش جهانیان است.
گروه فلسطینی «الروزنا» متشکل از تعدادی جوان داوطلب مستقل است که توسط گروهی از فعالان و محققان جوان در سال 2015 در دوحه تاسیس شد.
از سال 1948 میلادی صهیونیست ها اشغال سرزمین فلسطین را آغاز کرده و کوشیدند با کشتن و اخراج اعراب ساکن فلسطین از سرزمین هایشان، شرایط اسکان یهودیان سایر کشورها را در آن سرزمین فراهم آورند. 
در جنگ ژوئن/ خرداد 1967 رژیم جدید صهیونیستی بیشتر سرزمین‎های فلسطین را اشغال کرد تا به بیت المقدس نخستین قبله مسلمانان دست یابد.
از آن زمان تاکنون؛ رژیم صهیونیستی غاصب کوشش‎های فراوانی کرد تا چهره این شهر مقدس را از صورت اسلامی به حالت یک شهر یهودی نشین تبدیل کند. 
رژیم صهیونیستی از سال 1967 به بعد برای اخراج و کوچاندن اعراب ساکن مناطق اشغالی، حفاری های زیادی به بهانه یافتن آثار مقدس و الواح باستانی صورت داد که اکثر آنها در اطراف مسجد صخره و مسجدالاقصی انجام شده است.
اشغالگران صهیونیست برای این حفاری‎ها نیاز به ویران کردن خانه‎ها و در نتیجه آواره ساختن ساکنان آنها داشتند.آنها همزمان موضوع انتقال پایتخت از تل آویو به بیت المقدس را مطرح ساختند. 

 

منبع: ایرنا