۱۳۹۷/۰۱/۲۴
۸:۳۵ ب٫ظ

الامه_مستند " اگر حزب الله شکست بخورد" را می توان اولین دایرة المعارف نظامی به شمار آورد که تاریخ مهم ترین جنگ های منطقه خاورمیانه در شش دهه گذشته از مه 1948 تا جولای 2006 را روایت می کند.

اولین مجموعه مستند استراتژیک مقاومت

” اگر حزب الله شکست بخورد”

 

به گزارش پایگاه المنار لبنان ،تاریخ در مستند " اگر حزب الله شکست بخورد"، به معنای سیاسی تاریخی آن که به بررسی دلایل، انگیزه ها و پشت پرده ها بپردازد، نیست؛ بلکه هویت و هدف اصلی محتوای این فیلم به جز چند قسمت آخر، نظامی استراتژیک است.صحنه های جذاب و نادری که برای اولین بار به نمایش در می آید:

17 قسمت این مستند شامل چند محور است:

محور نخست: چگونه اسرائیل اعراب را شکست داد؟( در دو قسمت) با کمک پژوهش و تحقیق استراتژی ها و تاکتیک های نظامی که اسرائیل و ارتش کشورهای عربی در دو جنگ به ویژه جنگ سال 1948 و بازگرداندن توازن به دست عرب ها در جنگ 1973 به کار گرفتند، را بررسی می کند.

محور دوم: حزب الله چگونه اسرائیل را شکست داد؟( یازده قسمت)، دکترین امنیتی و استراتژی و تاکتیک نظامی حزب الله در مراحل مختلف پیشرفت را از سال 1982تا سال 2006 که منجر به شکست اسرائیل شد، به تصویر می کشد. این محور، جنگ جولای 2006 را به طور کامل و از قلب اتاق های مرکزی عملیات مقاومت و متفاوت با آنچه قبلا شنیده شده بود، روایت می کند.

محور سوم: در صورت شکست حزب الله چه اتفاقی خواهد افتاد؟( چهار قسمت) سناریویی است فرضی در مورد شکل لبنان و منطقه در صورت شکست فرضی مقاومت در جولای 2006.

این مجموعه از دو ویژگی اساسی برخوردار است: صحنه های جذاب و دیدنی و اطلاعات نزدیک به واقعیت در شرح و ارائه ی طرح های نظامی.

صحنه های جذاب:

  1. بیش از 50 درصد از صحنه های تاریخی فیلم برای اولین بار از شبکه های عربی پخش خواهد شد( این ویژگی مختص محور نخست است چرا که از طریق منابع مختلف غربی در اروپا و امریکا به آرشیو مخصوص این قسمت ها دست یافته اند.)
  2. نزدیک به 90 درصد صحنه های این فیلم مربوط به حزب الله است( ویدئو، عکس، نقشه، گرافیک، سی دی) اولین بار است که شبکه ای به پخش این فیلم اختصاص یافته است و دوست و دشمن اسرائیلی را شوکه خواهد کرد.

*اطلاعات...

اثرات نظامی تلویزیونی در این فیلم متکی بر پژوهش های نظامی ویژه ای است که از طریق همه ارکان و مراکز پژوهشی وابسته به ارتش امریکا، اسرائیل، اورپا و ارتش کشورهای عربی بدان دست یافته اند، علاوه بر آن، توسط 18 افسر و کارشناس نظامی تحلیل و تفسیر شده است، برخی از این افسران و کارشناسان شخصا در پنج جنگی که بین عرب و اسرائیل شکل گرفته، حضور داشتند و برخی دیگر آن را بررسی و پیگیری کرده و درباره ی آن نوشته اند... با اشاره به اینکه جهت ساخت این فیلم با 79 نفر از سراسر دنیا مصاحبه کرده اند.

تابستان سال 2007 کار ساخت این فیلم آغاز شد.

علاوه بر تهیه کننده و کارگردان اصلی این کار یعنی ایمن یونینی، تیم کاری این فیلم متشکل از 60 نفر بود که شامل پژوهشگر، مترجم، عکاس، مهندس نور پردازی، عملیات تولید، مونتاژ، عکس، سی دی و جلوه های صوتی می شود.  

منبع: المنار لبنان

 http://www.almanar.com.lb/adetails.php?fromval=1&cid=41&frid=41&eid=375776

زمان انتشار : 1391-10-04