۱۳۹۷/۱۱/۱۱
۱۲:۰۰ ب٫ظ

وزیر فرهنگ و ورزش قزاقستان و سفیر ایران در این کشور بر اهمیت لزوم تسهیل صدور روادید در راستای توسعه گردشگری میان دو کشور و همچنین همکاری در زمینه های ورزش، صنایع دستی و میراث فرهنگی تاکید کردند.

ایران و قزاقستان تبادل گردشگر را توسعه می دهند

به گزارش الأمه:

آریستانبیک محمدیولی در دیدار با مجید صابر سفیر جمهوری اسلامی ایران در جمهوری قزاقستان، افزود: تاکنون اقدامات مختلفی برای توسعه گردشگری میان دو کشور و جذب گردشگران ایرانی از سوی دولت قزاقستان انجام شده است و ما در تلاش هستیم تا تسهیلات بیشتری در این زمین فراهم کنیم. 
وی اظهار داشت: تلاش ما بر این است تا علاوه بر افزایش ورود گردشگران ایرانی به قزاقستان، شرایطی ایجاد کنیم تا گردشگران قزاقستانی نیز بتوانند به راحتی به ایران سفر کنند. 
وزیر فرهنگ قزاقستان با توجه به ظرفیت های زیاد ایران در زمینه صنایع دستی از اعزام دانشجویان رشته صنایع دستی به ایران در آینده نزدیک خبر داد.
وزیر فرهنگ و ورزش قزاقستان گفت: ایران برای ما جایگاه ویژه ای هم به عنوان یک کشور مهم در جهان اسلام و هم به عنوان کشوری با تاریخ و فرهنگ غنی دارد. 
محمدیولی با اشاره به سفر دو سال پیش خود به تهران اظهار داشت: در سال 2016 به ایران سفرکردم که توافقات خوبی در آن سفر انجام شد. 
مجید صابر سفیر جمهوری اسلامی ایران در قزاقستان هم با تأکید بر لزوم افزایش همکاری های دو کشور در زمینه گردشگری متقابل اظهار داشت: توافق دو کشور برای اعطای رواید بیشتر و فراهم کردن تسهیلات در این زمینه کارگشا خواهد بود.
وی تسهیل صدور روادید گردشگری و همچنین امضای سند گردشگری گروهی میان دو کشور را که در حال نهایی شدن است، قدمی مهم در توسعه گردشگری میان دو کشور ذکر کرد. 
سفیر کشورمان در این دیدار ضمن اعلام آمادگی ایران برای توسعه همکاری ها با جمهوری قزاقستان در زمینه صنایع دستی، میراث فرهنگی و مرمت آثار باستانی اظهار داشت: طی 3 سال گذشته 20 نفر از کارشناسان قزاقی جهت آموزش دوره های مرمت نسخ خطی به ایران سفر کرده اند که در نظر داریم تا در سال آینده یک نفر از اساتید مطرح ایرانی در این زمینه را به قزاقستان اعزام کنیم تا امکان آموزش تعداد بیشتری از کارشناسان ایجاد شود.
آقای صابر همچنین بر توسعه همکاری ها در حوزه ورزش و تربیت بدنی میان دو کشور تأکید نمود و اظهار داشت: در حال حاضر تعدادی از ورزشکاران و مربیان مطرح ایرانی در رشته های مختلف در قزاقستان مشغول به فعالیت هستند و آمادگی داریم تا همکاری های متقابل در زمینه ورزش را افزایش دهیم.
در پایان این دیدار دعوت رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشورمان از وزیر فرهنگ و ورزش قزاقستان جهت شرکت در نمایشگاه بین المللی گردشگری در ایران به وی تحویل شد. مقام قزاق ضمن تشکر اعلام کرد که این کشور در این رویداد شرکت خواهد نمود.

 

منبع: ایرنا