۱۳۹۸/۱۰/۰۷
۱۱:۳۲ ق٫ظ

مرحله مقدماتی بیست وپنجمین جشنواره قرآنی «المصطفی» ویژه طلاب و دانش‌پژوهان قرآنی جامعة‌المصطفی(ص) العالمیه در ایالت‌های مختلف هند در حال برگزاری است.

برگزاری بیست و پنجمین جشنواره قرآنی «المصطفی» در هند

به گزارش الأمه:
محمدطه شاعری،‌ مسئول مرکز قرآنی و حدیثی «نور المصطفی» دهلی وابسته به جامعة المصطفی(ص) العالمیه در گفت‌وگو با ایکنا با اشاره به برگزاری مرحله مقدماتی بیست و پنجمین جشنواره بین‌المللی قرآن «المصطفی» در هند گفت: مرحله مقدماتی این دوره از جشنواره از نیمه اول آبان در مدارس و مراکز دارالقرآن‌ها در حال برگزاری است و تاکنون در ۵۳ مدرسه و مرکز قرآنی هند برگزار شده و نزدیک به هزار و ۷۴۱ نفر از طلاب و دانش‌پژوهان زن و مرد در آن شرکت کرده‌اند.

مسئول مرکز قرآنی نورالمصطفی در هند با اشاره به تنوع رشته‌های این رقابت افزود: در جشنواره سال جاری در بخش شفاهی، رشته‌های قرائت، ترتیل و حفظ و در بخش کتبی نیز در رشته‌های تفسیر و حدیث و کلمات قصار نهج البلاغه در شهرهای مختلف هند برگزار شده است. بخش حدیثی این مرحله از مسابقه شامل کلمات قصار نهج‌البلاغه است که قرار بود پنجم دی ماه برگزار شود؛ اما به دلیل ناآرامی‌های پیش‌آمده در هند به دو هفته آینده موکول شد.

به گفته شاعری، در مرحله مقدماتی این جشنواره از ۸۰ مدرسه و مرکز قرآنی موجود در هند، ۵۳ مرکز از ۱۰ ایالت و شهر مختلف هند شرکت کردند. بخش بانوان این جشنواره به صورت یک‌ مرحله‌ای و در رشته‌های ترتیل، حفظ، تفسیر و حدیث و با مشارکت ۱۰۳۲ نفر برگزار شد.

وی استقبال طلاب از این مسابقه را بسیار چشمگیر دانست و بیان کرد: این مسابقه به طور پیوسته هر سال با شکوه خاصی در ایالت‌های مختلف هند برگزار می‌شود و امسال رشته‌ها و شرکت‌کنندگان آن نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. مرکز قرآنی و حدیثی نورالمصطفی با هدف ارتقای سطح دانش و مهارت طلاب و دانش‌پژوهان قرآنی، برنامه‌های متنوعی از جمله برگزاری مسابقات قرآنی در هند اجرا کرده است.

شاعری ادامه داد: آموزش نیروی قرآنی، افزایش مشارکت طلاب در امور قرآنی، شناسایی، پرورش و شکوفایی استعدادها، تشویق خلاقیت‌های قرآنی و ارتقای سطح دانش طلاب از دیگر اهداف این مرکز به شمار می‌آید.

مسئول مرکز قرآنی نورالمصطفی در هند گفت: به نفرات برتر بخش بانوان و آقایان جوایزی اهدا خواهد شد و مرحله نهایی ویژه آقایان در ایام‌ دهه فجر (بهمن‌ماه) برگزار می‌شود.

منبع: ایکنا