۱۳۹۹/۰۱/۲۷
۶:۴۴ ب٫ظ

وزیر امور اقلیت‌های مذهبی هند با اشاره به شیوع ویروس کرونا در این کشور و جهان، اظهار کرد: مساجد و اماکن مذهبی در ماه رمضان به دلیل کرونا تعطیل است و مسلمانان فرایض دینی خود را در این ماه باید در خانه انجام دهند.

تعطیلی مساجد هند در رمضان و دعوت به ماندن در خانه

به گزارش الأمه:

مختار عباس نقوی، وزیر امور اقلیت‌های مذهبی هند اظهار کرد: با توجه به شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های اعمال شده در هند که از ۲۴ آوریل به اجرا درآمده است، از مسلمانان می‌خواهیم در ماه رمضان به دستورالعمل‌های دولت مبنی بر ماندن در خانه عمل کنند.

وی که رئیس شورای مرکزی وقف هند نیز هست، در ادامه بر لزوم رعایت فاصله اجتماعی تأکید کرد و گفت: براساس آمار شورای وقف ایالتی، بیش از هفتصد مسجد، حسینیه، زیارتگاه، عیدگاه (اماکن اقامه نماز عید فطر و قربان) و اماکن مذهبی ثبت شده در هند وجود دارد.

نقوی افزود: به دلیل شیوع بیماری کرونا، بیشتر کشورها از جمله عربستان سعودی در ماه رمضان عبادت در اماکن مذهبی و برپایی ضیافت افطار را ممنوع اعلام کرده‌اند.

به گفته وی مسئولان هند پس از رایزنی با رهبران مختلف مذهبی، نمایندگان سازمان‌های اجتماعی و مذهبی و مسئولان هیئت دولت وقف از سازمان‌های مذهبی، اجتماعی و رهبران آنها درخواست کرده‌اند از عدم برگزاری مراسم عبادی در مساجد طی ماه رمضان اطمینان حاصل کنند و به جای حضور در اماکن مذهبی، مردم وظایف دینی خود را در این ماه در خانه‌های خود انجام دهند.

نقوی گفت: شورای مرکزی وقف هند به همه هیئت‌های اختصاصی ایالتی دستور داده است که در ماه رمضان به شدت از دستورالعمل‌های ابلاغی دولت و فاصله‌گیری اجتماعی پیروی کنند.

وی ادامه داد: برای جلوگیری از تجمع مردم در مکان‌های مذهبی به هر طریقی باید اقدامات مؤثری انجام شود. همه سازمان‌های مذهبی و اجتماعی و مردم باید از این دستورالعمل‌ها پیروی کنند.

نقوی گفت: با توجه به بحران کرونا، برنامه‌های مذهبی در همه معابد، مساجد، کلیساها و سایر اماکن مذهبی به طور کامل متوقف شده و محدودیت‎های اجتماعی اجرا شده است.

وی اظهار کرد: در هندوستان صدها مسجد، درگاه، حوزه‌ علمیه و اماکن مذهبی وجود دارد که در سال‌های گذشته عبادت، نماز تراویح و سنت افطار در ماه رمضان در آنجا برگزار می‌شد و تعداد زیادی از مردم در این اماکن جمع می‌شدند؛ اما امسال عبادت در ماه رمضان در خانه‌ها انجام می‌شود.

 

منبع: ایکنا