۱۳۹۷/۱۰/۰۴
۱۲:۳۳ ب٫ظ

طبق آنچه در رسانه‌های مقاومت لبنان از اطلاعیه‌های شهدا منعکس شده است، ۲۴ رزمنده لبنانی در سال ۲۰۱۸ میلادی به شهادت رسیده‌اند.

جزئیاتی از شهدای مقاومت لبنان در سال ۲۰۱۸ میلادی

به گزارش الأمه:

لبنان یکی از کشورهایی است که طی سال‌ها جنگ سوریه با گروهک‌های تروریستی به‌عنوان یکی از گروه‌های اصلی مقاومت در صحنه مبارزه با تکفیری‌ها حضور داشته و کنار مجاهدان ایرانی، افغانستانی، پاکستانی، عراقی و سوری در زمره مدافعان حرم اهل بیت(ع) شهدای بسیاری تقدیم جبهه مقاومت کرده است. خط مقاومت اسلامی برای حزب‌الله لبنان که مهمترین و اصلی‌ترین گروه مقاومت این کشور محسوب می‌شود سال‌ها در دو جبهه نبرد با صهیونیست‌ها در مرز لبنان و نبرد با تکفیری‌ها در سوریه تعریف شد.

رزمندگان لبنانی، در اطلاعیه‌های خود از شهدای مدافع حرم با عنوان «شهید زینبی» یاد می‌کنند. با توجه به سقوط حکومت داعش در سوریه و فرار بسیاری از عناصر گروه‌های تروریستی در این مناطق درگیری‌ها در سوریه کمتر شده است، تعداد شهدای جبهه مقاومت هم در سال 2018 به نسبت سال 2017 کاهش یافته است. اما همچنان لبنان هم شهید زینبی دارد و هم شهید وطنی که هر دو در دفاع از جبهه مقاومت اسلامی به شهادت می‌رسند. در آخرین روزهای سال 2018 نگاهی به تقویم شهدای مقاومت حزب‌الله لبنان، یا حماسه‌های این غیورمردان را زنده می‌کند. طبق آنچه در رسانه‌های مقاومت لبنان از اطلاعیه‌های شهدا منعکس شده است، 24 رزمنده لبنانی در سال 2018 میلادی به شهادت رسیده‌اند. که ماه ژانویه با 8 شهید بیشترین شهدا را در یک ماه به خود اختصاص داده است. در ماه‌های ژوئیه، نوامبر و سمپتامبر نیز شهادتی ثبت نشده است.

در سال قبل یعنی 2017 میلادی نام 172 شهید مقاومت به ثبت رسیده است. سال 2017 برای رزمندگان حزب‌الله سالی پر فراز و نشیب بود که با نام شهدای بسیاری از این خطه گلگون شد. مشخصات رزمندگان لبنانی که در سال 2018 به شهادت رسیدند به تفکیک زمان شهادت در ادامه می‌آیند:

ژانویه

ماه ژانویه یعنی نخستین ماه از سال 2018 میلادی، نام 8 تن از شهدای زینبی لبنان را در تاریخ ثبت کرد. فرمانده شهید «حاج محمد صادق شرف‌الدین»با نام جهادی «أبوالهدى» از اهالی شهر بعلبک در منطقه بقاع لبنان یکی از شهدای این ماه است که در درگیری با تروریست‌های تکفیری در سوریه به شهادت رسیده است. مشخصات و تصاویر شهدای گرانقدر مدافع حرم لبنانی که در ماه ژانویه به شهادت رسیدند به شرح زیر است:

شهید زینبی «جعفر یوسف رضا» با نام جهادی «عبدالکریم» از اهالی شهر کوچک «طیر حرفا» و ساکن شهر کوچک «البازوریة»، شهید زینبی «یوسف محمد عباس» با نام جهادی «کرار» از اهالی شهر بعلبک در منطقه بقاع لبنان، فرمانده شهید زینبی «حاج محمد صادق شرف‌الدین» با نام جهادی «أبوالهدى» از اهالی شهر بعلبک، شهید زینبی «حاج منذر دیاب أمهز» با نام جهادی «أبوعلی» از اهالی شهر «مقراق»، شهید زینبی «علاء محمد حرب أمهز» از اهالی شهر کوچک «نبحا»، شهید زینبی «علی فهد صقر» با نام جهادی « أبو محمد» از اهالی شهر کوچک «السمّاقیات»، شهید زینبی «حسن فضل نصّار» با نام جهادی «صادق» از اهالی شهر کوچک «عیتا الشعب» و شهید زینبی «حسین قاسم نصرالله» با نام جهادی «حمزة» از اهالی شهر کوچک «القلیلة»

فوریه

دومین ماه از سال 2018 میلادی نام دو شهید لبنانی را در تاریخ به ثبت رساند. جانباز شهید « عیّاد عفیف حیدر أحمد» با نام جهادی «سیّد علی» از اهالی شهر کوچک «کفرسالا» و فرمانده شهید «عصام عدنان زهوة» از اهالی شهر کوچک مجدل و ساکن سوریه بود که هر دو در جبهه مقاومت لبنان به شهادت رسیدند.

مارس

فرمانده شهید «علی حسن ترحینی» با نام جهادی «السید جابر» از اهالی شهر کوچک «عبّا» در جنوب لبنان بود که در مارس 2018 در جبهه مقاومت لبنان به شهادت رسید.

آوریل

شهید «بلال أحمد حسن» با نام جهادی «حیدر» از اهالی شهر کوچک «حاره صیدا» است که در ماه آوریل 2018 به شهادت رسید.

می

در ماه می سال 2018 میلادی یعنی پنجمین ماه سال، 4 مجاهد لبنانی به شهادت رسیده‌اند که دو تن از آنان شهدای زینبی هستند که در دفاع از حرم اهل بیت(ع) شهید شده‌اند و دو تن دیگر طی عملیا‌ت‌های حزب‌الله در جنوب لبنان در دفاع از کشور به شهادت رسیده‌اند. مشخصات این شهدا در ادامه می‌آید:

شهید زینبی «محمد احمد الحورانی» با نام جهادی «ابواسامة» از اهالی شهر «صیدا» و شهید زینبی «محمد عدنان بیز» با نام جهادی «سراج نور الدین» از اهالی شهر کوچک «مشغرة» در منطقه بقاع لبنان است که در درگیری با تروریست‌های تکفیری در دفاع از حرم اهل بیت(ع) به شهادت رسیدند. شهید عدنان پسر برادر فرمانده شهید لبنان، ابو حسن بیز است که درست یک سال گذشته در راه دفاع از حرم اهل بیت(ع) در سوریه به شهادت رسید.

مجاهد شهید لبنانی «محمد عفیف حمدان» از اهالی شهر کوچک «میس الجبل» و مجاهد شهید لبنانی «معالی قاسم الجمل» از اهالی شهر کوچک «زیتا الحدودیة» نیز در جبهه مقاومت اسلامی به شهادت رسیدند.

ژوئن

در ماه ژوئن سال 2018 میلادی یعنی ششمین ماه سال و همزمان با ایام ماه مبارک رمضان، 4 مجاهد لبنانی به شهادت رسیده‌اند که دو تن از آنان شهدای زینبی هستند که در دفاع از حرم اهل بیت(ع) شهید شده‌اند و دو تن دیگر طی عملیا‌ت‌های حزب‌الله در جنوب لبنان در دفاع از کشور به شهادت رسیده‌اند. یکی از این شهدا فرمانده شهید حاج ناصر جمیل حدرج است. مشخصات این شهدا در ادامه قابل مشاهده است:

شهید مجاهد «مصطفى عماد شداد» با نام جهادی «خیبر» از اهالی شهر کوچک «حارة صیدا» و فرمانده شهید «حاج ناصر جمیل حدرج» با نام جهادی «ابوحسین» از اهالی شهر کوچک «الغسانیة» همزمان با شب قدر در ماه مبارک رمضان و در جبهه مقاومت اسلامی لبنان به شهادت رسیدند.

همچنین شهید زینبی «حسن المجتبى حسن أحمد» از اهالی شهر کوچک «جبشیت» و شهید زینبی «محمد یوسف بیضون» با نام جهادی «یوسف أشمر» از اهالی شهر کوچک «مرکبا» نیز در دفاع از حرم اهل بیت(ع) در سوریه به شهادت رسیدند.

اوت

ماه اوت سال 2018 میلادی تاریخ شهادت یکی از فرماندهان بزرگ حزب الله را در خود ثبت کرد. فرمانده شهید حزب‌الله حاج طارق ابراهیم حیدر «أبوعلی جواد» از اهالی «کفردان البقاعیة» در دره بقاع لبنان است . او در 30 اوت سال 2018 میلادی در جبهه مقاومت اسلامی به شهادت رسید. این فرمانده شهید برادر شهید «حمزة إبراهیم حیدر» است. "حمزه ابراهیم حیدر" از فرماندهان عملیاتی حزب الله لبنان بود. او از اهالی روستای "کفردان البقاعیه" (در دره "بقاع") بود که با آغاز جنگ سوریه، برای دفاع از حرم راهی سوریه شد و در هشتم تیر ماه 1392 توسط تروریست‌های تکفیری به شهادت رسید.

اکتبر

ماه اکتبر سال 2018 میلادی نام دو شهید را در تاریخ ثبت کرد که هر دو از فرماندهان حزب‌الله بوده‌اند و در دفاع از مقدسات به شهادت رسیده‌اند. فرمانده شهید «محمد محمود زیدان» با نام جهادی «مرتضى» از اهالی شهر کوچک «جبشیت»، فرمانده شهید «محمد سعید سعید» با نام جهادی «سمیر أحمد» نیز از اهالی شهر کوچک « القصیبة» است که در اکتبر به شهادت رسید.

دسامبر

جانباز شهید «محمد حسن الحاج دیاب» ملقب به «حاج أبو أحمد» از اهالی شهر کوچک «شمسطار» در منطقه بقاع لبنان بود که بعد از تحمل مدت‌ها درد و رنج ناشی از زخم جانبازی در جبهه دفاع از حریم اهل بیت(ع) به شهادت رسید. این شهید جبهه مقاومت اسلامی که در سوریه و در جریان مقابله با تروریست‌های تکفیری مجروح شده بود، سرانجام در روز چهارم دسامبر سال 2018 میلادی به همرزمان شهیدش پیوست.

شهید حاج ابو احمد عموی شهید مفقودالاثر «ثائر دیاب الحاج دیاب»، برادر فرمانده «شهید الحاج حمزة الحاج دیاب» و عموی «شهید محمد حمزة الحاج دیاب» بود که بعد از این شهدا به جرگه شهدای حزب الله لبنان پیوست. در واقع حاج ابواحمد چهارمین شهید زینبی از خانواده حاج دیاب است که در دفاع از حریم اهل بیت(ع) به شهادت رسیده است. برادر او فرمانده شهید «حمزه حسن الحاج دیاب» ملقب به «ابوعباس» پدر شهید «علی محمد الحاج دیاب» است. او از اهالی شهر کوچک «شمسطار» در منطقه بقاع لبنان و ساکن «حی السلم» در  ضاحیه جنوبی بیروت بود. او در 31 ژوئیه 2017 در شهرک عرسال به شهادت رسید. این شهید پدر شهید «محمد الحاج دیاب» بود که بیش از سه سال پیش در نبرد با گروه‌های تکفیری در شهرک «الصرحه» در منطقه قلمون در حومه شهر دمشق به شهادت رسید. همچنین برادرزاده مفقودالاثر شهید حاج ابواحمد، «شهید ثائر دیاب الحاج دیاب» ملقب به «غریب» است که او هم از اهالی روستای«شمسطار» در منطقه بقاع لبنان بوده است. این شهید در ماه آوریل سال 2016 میلادی یعنی دو سال پیش در سوریه به شهادت رسید.

 

منبع: تسنیم