۱۳۹۸/۰۸/۲۲
۹:۳۶ ق٫ظ

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: جهان اسلام احتیاج به وحدت بیشتری دارد تا بتواند مسائل خود به ویژه فلطسین را به نقطه مطلوب برساند.

جهان اسلام نیاز به وحدت بیشتری دارد

به گزارش الأمه:

سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با صلاح زواوی سفیر فلسطین در تهران دیدار و گفت و گو کرد.

صالحی در این دیدار گفت: فلسطین برای ایران و مسیر انقلاب اسلامی همیشه یک مبنا و معیار بوده و هست و یکی از علت‌های عمده‌ای که جریان‌های مختلف به ویژه آمریکا در طول ۴۰ سال گذشته با ایران سر ناسازگاری داشته‌اند، همین مساله است.

وی ادامه داد: حضرت امام خمینی(ره) از قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و از همان سال ۴۲ و همچنین بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، آزادی فلسطین را به عنوان یک راهبرد استراتژیک می‌دانستند و بر آن تاکید داشتند و این امر تعارض قابل توجهی با سیاست‌های کلان دشمنان ما دارد.

صالحی افزود: تاسیس رژیم اشغالگر اسرائیل صرفا تشکیل یک دولت کوچک نبود، بلکه اتفاقات و توطئه‌های دیگری در پشت پرده داشت که از آن جمله می‌توان به ایجاد آتش‌های اختلافات منطقه ای و ... اشاره کرد.

وی تاکید کرد: سیاست ایران نسبت به فلسطین بازگشت همه آوارگان به فلسطین و حل مساله فلسطین از طریق مسیر مردم سالاری است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: آمریکایی‌ها به ویژه در دوره دولت ترامپ با صراحت بیشتر در حال نزدیک شدن به سیاست‌های پشت پرده خودشان هستند و همچنان توطئه های آن ها که بیش از ۷۰ سال از آن می‌گذرد، ادامه دارد.

صالحی در عین حال تصریح کرد: جهان اسلام احتیاج به وحدت بیشتری دارد تا بتواند مسائل خود به ویژه فلطسین را به نقطه مطلوب برساند.

وی با اشاره به نامه رئیس جمهور کشورمان به رهبران ۶ کشور منطقه، ادامه داد: نگاه جمهوری اسلامی ایران نسبت به کشورهای همسایه و منطقه و دیگر کشورها نگاه پیگیری اشتراکات است نه تاکید بر اختلافات و تعارضات.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، افزود: به طور قطع دیپلماسی رسمی و نیز عمومی در حوزه های مختلف از جمله دین، فرهنگ و رسانه به ایجاد مشترکات و افزایش آن کمک می کند و باید تلاش کنیم از این طریق و افزایش ارتباطات اهالی رسانه، فرهنگ و هنر ارتباطات و اشتراکات خود را گسترده تر کنیم.

در این دیدار صلاح زواوی سفیر فلسطین در تهران هم گفت: ایران امت و کشوری بزرگ و دارای قومیت‌های مختلف است و همچنین ایدئولوژی بزرگی را دنبال می‌کند که اسلام و مساله فلسطین در کانون آن قرار دارد.

سفیر فلسطین در تهران با تاکید بر ضرورت وحدت اسلامی افزود: نظام جمهوری اسلامی برای منافع آمریکا و غرب یک تهدید به شمار می‌آید و مانع بزرگ برای رویای اسرائیل بزرگ است.

وی افزود: ایران از طریق گفت‌وگو ارتباطات خود را افزایش می‌دهد، چرا که هزار ساعت گفت‌وگو بهتر از یک ساعت جنگ است.