۱۳۹۷/۰۱/۲۷
۲:۲۸ ب٫ظ

پایگاه الامه_انتقاد شدید و دستور پیگرد قضایی سازندگان سریال " حریم سلطان " از سوی نخست وزیر ترکیه نگرانی هایی را در میان هنرمندان و سینماگران ترکیه به وجود آورده است.

” حریم ” اردوغان!

دولت ترکیه هنوز نمی تواند اثری را که سلطان و حریمش را به تصویر می کشد ، هضم کند.این پیش نویس قانونی است که قرار است تولید سریال ها را با اتهام تحریف تاریخ منع کند و موج جدیدی از محدودیت ها را تحمیل کند.
هنوز دولت ترکیه حمله به سریال ترکیه ای معروف به "حریم سلطان" که در خود ترکیه " قرن باشکوه " نامیده می شود را ادامه می دهد و تهدید کرده است که نمایش آن را در سال آینده متوقف می کند.

رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه از اثری که یکی از بزرگ ترین تولیدات هنری ترکیه به شمار می رود خشمگین است. او با این اظهار که " حریم سلطان حقیقت تاریخ سلطان سلیمان قانونی را منعکس نمی کند" فقط به انتقاد از این اثر  اکتفا نکرد و خواستار پیگیری این اثر شد.
این حالت هیستریک اردوغانی ، صراحتا حاکی از تدوین پیش نویس قانون و بررسی آن برای ممانعت از تولید سریال هایی است که دولت ترکیه معتقد است " با تاریخ، عرف اجتماعی و سنت های جامعه ترکیه تعارض دارد یا تحریف کننده انگاره های آن است." امری که معارضان دولت ترکیه آن را " موج جدیدی از محدود سازی آزادی ها" می دانند که از حدود  2 سال پیش به مدیریت رییس حزب عدالت و توسعه در جریان است.
با وجود اینکه سریال حریم سلطان ، زندگی را از داخل حرمسرای مهم ترین سلاطین عثمانی در نگاهی گذرا و سطحی بر تاریخی بزرگ و بدون استناد به بررسی های عمیق تاریخی به تصویر کشیده است، اما این موضوع به اردوغان یا غیر او حق آن را نمی دهد که دستگاه قضایی را به عنوان ابزاری در خدمت قدرت خود در آورد.
کسی نمی تواند تصور کند که این " بدعت " اردوغان پس از آن اتفاق می افتد که او ساعت هایی طولانی را در برابر پرده نقره ای نشسته و حوادث سریال را تحلیل کرده است اما این موضوع قطعی است که در میان مردم ترکیه به ویژه بین هنرمندان و روزنامه نگاران ، نگرانی هایی اساسی بروز یافته است . آنها موضع اردوغان را مرتبط به توصیه ماه گذشته " دوست عزیز" ش محمد مرسی رییس جمهور مصر به او در قاهره می دانند. " ناگیهان آلچی" روزنامه نگار ترکیه ای نزدیک به حزب حاکم عدالت و توسعه از یک مسئول  همکار با اردوغان شنیده است که محمد مرسی رییس جمهور مصر مهمان خود، نخست وزیر ترکیه را در قاهره به خاطر سریالی مورد عتاب قرار داد که تا پیش از آن آقای نخست وزیر هیچ کدام از قسمت هایش را ندیده بود.
مرسی تاکید می کند که به تصویر کشیدن سلاطین عثمانی به این شکل (سریال حریم سلطان) ، "شایسته نیست." وی می افزاید که تاریخ عثمانی "جزیی از تاریخ امت اسلامی است که همه مسلمانان بدان افتخار می کنند." این ها تقریبا تمام همان چیزهایی است که رجب طیب اردوغان نیز در سخنرانی خود تکرار کرد! اینجاست که ناظران نگرانی خود را از طبیعت روابط آینده اردوغان ( حزب عدالت و توسعه) با اخوان المسلمین در مصر ابراز می کنند. این ملاحظه را هم نمی توان نادیده گرفت که اخیرا رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه به حمایت آشکارتری از از محمد مرسی رییس جمهور مصر برخاسته و معترضان علیه او را "کودتاچی" نامیده است.
به نظر می رسد که اردوغان تکمیل پروژه محدود سازی آزادی مطبوعات را از طریق تصویب قانون جدیدی برای نظارت بر تولیدات هنری در سر دارد و چنان که پیداست روز به روز برای جهان آشکار تر می شود که اسطوره " الگوی ترکیه ای" چیزی جز شوخی نیست.

منبع: روزنامه الاخبار لبنان_نادین کنعان


www.al-akhbar.com/node/173411

 

زمان انتشار :  1391-09-24