۱۳۹۷/۰۱/۳۱
۲:۵۸ ب٫ظ

عبداللطیف العبی: من مردی هستم که بین دو زبان و دو فرهنگ دائم در تردد است. اما این مسیر دو طرفه، برای من یک خانه‌ و یک مکان بینابینی نیست. در واقع این حالت برای من یک نوع خوشبختی شیزوفرنی‌گونه می‌باشد.


خوشبختی شیزوفرنی‌گونه

کتاب نوشتن یکی از راه‌های بسیار مهم و جهانی انتشار دانسته‌ها و افکار افراد بشمار می‌رود. هنگامی که یک نویسنده به زبان مادری خود مطلب می‌نویسد و به اشاعه اندیشه‌های خود در میان هم‌وطنان و هم‌زبانانش می‌پردازد، محدوده‌ای از جغرافیای جهان را با افکار خود آشنا می‌کند. اما زمانی که یک نویسنده به بیش از یک زبان احاطه داشته باشد، قدرت آن را دارد که افکار و اعتقادات خود را به تعداد بیشتری از مردم جهان معرفی کند.

سایت خبری جزیره نت اخیرا، مطلبی را به معرفی نویسنده‌ای مراکشی اختصاص داده است که به دو زبان عربی و فرانسویی کتاب می‌نویسد.

 عبداللطیف العبی شاعر و داستان‌نویسی مراکشی یکی از ادیبان عرب‌زبانی است که به دو زبان عربی و فرانسویی کتاب می‌نویسد. وی یکی از افرادی است که به مسئله مهم فلسطین بسیار توجه داشته است و حتی یکی از فعالان دفاع از حقوق فلسطینیان نیز بشمار می‌رود. فعالیت‌های وی در زمینه دفاع از حقوق مردم مظلوم فلسطین منحصر به کارهای سیاسی و اجتماعی نمی‌شود، بلکه او تعدادی از اشعار شاعران فلسطینی را نیز به زبان فرانسویی ترجمه کرده است.

ترجمه شعرهایی درباب مقاومت فلسطین و کارهایی از محمود درویش از جمله این کارها می‌باشند.  

این نویسنده مراکشی درخصوص نوشتن به دو زبان فرانسویی و عربی می‌گوید: من مردی هستم که بین دو زبان و دو فرهنگ دائم در تردد است. اما این مسیر دو طرفه، برای من یک خانه‌ و یک مکان بینابینی نیست. در واقع این حالت برای من یک نوع خوشبختی شیزوفرنی‌گونه می‌باشد.

عبداللطیف اللعبی که برنده جایزه کونکور شعر عربی نیز می‌باشد، در سال 1942 در یکی از شهرهای مراکش به نام فاس دیده به جهان گشود. وی در سال 1966 مجله ادبی انفاس را تاسیس کرد. این مجله بعدها یکی از تاثیرگذارترین مجله‌های مراکش در عرصه ادبیات و فرهنگ کشور شناخته شد. اللعبی در سال 1972 به خاطر مبارزه‌ها و اندیشه‌های انقلابی که داشت به حبس محکوم شد. او در سال 1980 از زندان آزاد شد.

«چشم و شب»، «روزگار بربریت»، «داستانی مراکشی» و «شرط فرهنگی» عناوین برخی از آثار وی هستند که در زمینه‌های مختلف داستان، شعر و پژوهش به رشته تحریر درآمده‌اند. 

 

 

زمان انتشار : 1391-03-01