۱۳۹۷/۰۳/۰۳
۱:۳۲ ق٫ظ

به رغم نظر كه ديوان عالي كلمبيا مبني بر غير قابل استناد دانستن اطلاعات به منتشر شده از كامپيوتر منتسب به فرمانده سابق گروه فارك، رئيس‌جمهور كلمبيا از اطلاعات منتشر شده دفاع كرد

دفاع رئیس‌جمهور کلمبیا از اطلاعات منتشر شده از کامپیوتر گروه فارک

"مانوئل سانتوس "، رئيس‌جمهور كلمبيا، اطلاعات منتسب به "رائول ري‌يس "، فرمانده سابق گروه "نيرو‌هاي مسلح انقلابي كلمبيا " موسوم به "فارك " را كه در جريان عمليات اول مارس 2008 از حافظه كامپيوتري استخراج شده بود، با ارزش دانسته و از آن دفاع كرد.

اين اظهارات سانتوس در حالي بيان شد كه ديوان عالي كلمبيا به عنوان مرجع نهايي و قانوني قضاوت در خصوص اين اطلاعات، آنها را براي دادگاه غير قابل استناد خوانده است.

اخيرا سايت وابسته به موسسه "ويكي‌ليكس " اسنادي منتشر كرد كه نشان مي‌دهد دولت "آلوارو اوريبه "، رئيس‌جمهور سابق كلمبيا، با گلچين كردن اخبار مربوط به اطلاعات استخراج شده از كامپيوتر فرمانده سابق نيروهاي فارك كه طي تهاجم نيروهاي نظامي كلمبيا در سال 2008 در خاك اكوادور كشته شد، قصد تخريب چهره "رافائل كوره‌آ " و "هوگو چاوز " را داشت.

دولت كلمبيا ابتدا با گزينش اخبار و سپس تحويل آن به رسانه‌هاي خارجي و همچنين با جذب منابع مالي از كمپاني‌هاي خصوصي براي رسيدن به اهداف خود استفاده مي‌كرد.

از سوي ديگر، يكي از هفته‌هاي كلمبيايي مطالبي را به نقل از "ويكي‌ليكس " منتشر كرد كه حاكي از تفاوت‌هاي گفتاري در دولت كنوني اكوادور است.

بر اساس ادعاهاي اين هفته‌نامه‌ي كلمبيايي، دولت رافائل كورهآ سياست مبهمي در برابر آمريكا در پيش گرفته است، زيرا از يك سو به صورت علني از سياست‌هاي آمريكا انتقاد مي‌كند و از سوي ديگر در محافل خصوصي به طرف آمريكايي درباره برخي از موارد، از جمله در مورد حضور نيروهاي فارك در خاك اكوادور، توضيح مي‌دهد.

 

زمان انتشار : 1390-01-01