۱۳۹۸/۰۲/۰۳
۱:۳۰ ب٫ظ

رساله دکتری با موضوع «هنر تزیین قرآن‌های نفیس ایرانی» در گروه باستان‌شناسی اسلامی دانشکده باستان‌شناسی دانشگاه قاهره دفاع شد.

رساله دکتری با موضوع قرآن‌های نفیس ایرانی در قاهره

به گزارش الأمه:

محمد الغول، پژوهشگر مصری و دستیار آموزشی گروه باستان‌شناسی دانشگاه قاهره است که رساله دکتری خود با موضوع هنر تزیین قرآن‌های نفیس فارسی را دفاع و به نمره ممتاز دست یافت.

وی این رساله دکتری را با عنوان «فن تزويق المصاحف الإيرانية؛ دراسة آثارية فنية مقارنة في ضوء مجموعات متاحف القاهرة ودار الكتب المصرية»(هنر تزیین قرآن‌های ایرانی، مطالعه تطبیقی فنی باستان‌شناسی در پرتو مجموعه آثار موزه‌های قاهره و کتابخانه ملی مصر) نگاشته است.

در این پژوهش، ۲۷ نسخه خطی فارسی ایرانی که از کمیاب‌ترین و غنی‌ترین نمونه‌های مصحف فارسی دست‌نویس در دوره‌های مختلف تاریخی است، مورد بررسی قرار گرفته است.

محمد الغول در این باره گفت: این رساله دو جلد تدوین شده که در جلد نخست به صورت تحلیلی و توصیفی به این نسخه‌های خطی نفیس قرآنی پرداخته شده و تمامی فنون مربوط به آن اعم از خط، تذهیب، تزیین و جلد آن‌ها مورد بررسی قرار گرفته است.

وی افزود: در جلد دوم این رساله نیز به فهرست و کاتالوگ اشکال و تصاویر این نسخه‌ها اختصاص دارد که برای نخستین بار به صورت علمی منتشر شده است.

این پژوهشگر مصری گفت: در این کاتالوگ همچنین، مجموعه‌ای ارزشمند از تصاویر نسخه‌های خطی فارسی که در موزه‌ها و کتابخانه‌های جهان به‌ویژه کتابخانه‌ها و موزه‌های ایران نگه‌داری می‌شود، آورده شده است.

یادآوری می‌شود، کمیته داوری این رساله متشکل از «شادية الدسوقي عبدالعزيز»، استاد باستان‌شناسی و هنرهای اسلامی و رئیس سابق گروه باستان‌شناسی اسلامی دانشکده باستان‌شناسی دانشگاه مصر، «محمد حمزة إسماعيل الحداد»، استاد باستان‌شناسی، تمدن و هنر اسلامی و رئیس سابق دانشکده باستان‌شناسی دانشگاه قاهره و «نصار محمد منصور»، استاد باستان‌شناسی دانشکده هنرهای اسلامی اردن بود.

 

منبع: ایکنا