۱۳۹۷/۰۷/۲۵
۲:۳۱ ب٫ظ

هدیه دادن به کودکان اربعینی همانند معنی نام وداد ایجاد الفت و دوستی در ملیت‌های مختلف شیعه برقرار کرده و زمینه اتحاد بیشتر را برای فرهنگ‌ها ایجاد می‌کند.

ساخت عروسک‌های «وُداد» ویژه کودکان اربعینی + عکس و فیلم

به گزارش الأمه:

 گروه فرهنگی و جهادی «عهد» طی یک حرکت خودجوش فرهنگی طرح ساخت و توزیع عروسک‌های وُداد را برای هدیه به کودکانی که در پیاده روی اربعین شرکت می‌کنند، پیگیری می‌کند. کلمه عربی وداد یعنی دوستی و از اسامی شخصیت‌های کتاب درسی بچه‌های عراقی انتخاب شده است. از جهتی هدیه دادن به کودکان اربعینی همانند معنی نام وداد ایجاد الفت و دوستی در ملیت‌های مختلف شیعه برقرار کرده و زمینه اتحاد بیشتر را برای فرهنگ‌ها ایجاد می‌کند.

مهدیس جعفرزاده از مسئولین گروه فرهنگی عهد در گفتگو با تسنیم، با اشاره به آغاز طرح ساخت عروسک‌های وداد گفت:  از سال 93 این طرح کلید زده شد. و ابتدا برای بچه‌های کوچک به نیت سه ساله امام حسین(ع) در مسیر پیاده روی اربعین هدیه می‌ساختیم. عروسک‌های نمدین برای دختران و پیکسل و سربند برای دختران. سال بعد به دنبال اجناس باکیفیت‌تر رفتیم و سعی کردیم کار را از نظر ظاهر و کیفیت بهتر کنیم. الان سه سال است که عروسک‌های پارچه‌ای به شکل فرشته  می‌سازیم. برای طرح عروسک‌ها که چگونه باشد، نظر افراد فرهنگی زیادی را گرفتیم و پیش حاج آقا پناهیان هم رفته و نظر ایشان را هم برای تکمیل طرح گرفتیم.

وی افزود: این عروسک‌ها در مسیر پیاده روی اربعین میان کودکان توزیع می‌شود. ابتدا اولویت با بچه‌های عراقی بود که به عنوان خادم در موکب می‌ایستادند اما در سال‌های بعد برای کودکان اربعینی استثناء قائل نشدیم و عروسک‌ها را میان کودکان خادم و زائر عراقی، اروپایی، ایرانی و ... در مسیر پیاده روی توزیع کردیم.

جعفرزاده با اشاره به تعداد عروسک‌های وداد گفت: سال اول حدود 200 تا 300 عروسک توزیع شد و سال گذشته این تعداد به 700 عروسک رسید که در کنار آن 1000 گل سر هم میان کودکان مختلف توزیع شد. امسال می‌خواستیم تعداد را به 2000 عدد برسانیم ولی به دلیل کمبود بودجه این اتفاق نیفتاد و آمار حدود آمار سال گذشته است.

وی از افرادی که به صورت مستمر در اجرای طرح مشارکت می‌کنند گفت: ساخت و بسته بندی عروسک‌ها در پایگاه بسیج یک مسجد انجام می‌شود. سال اول این کار با 7 یا 8 نفر کلید زده شد و کم کم تعداد افرادی که در طرح همکاری کردند به 60 نفر رسید که هم کمک‌های مالی به کار داشته‌اند و هم کمک‌های حضوری. الان هم حداقل 30 نفر در ساخت، دوخت و دوز و بسته بندی هدایای اربعین حضور دارند.

جعفرزاده در ادامه تصریح کرد: پخش عروسک‌ها توسط اعضای گروه که در ساخت آن‌ها سهیم بوده‌اند و در راهپیمایی اربعین شرکت می‌کنند، انجام می‌شود. موقعی که عروسک‌ها به دست بچه‌ها داده می‌شود، بازخوردهای مختلفی مشاهده می‌شود. این کار برای بچه‌ها در جریان پیاده روی خیلی جذاب است. بچه‌هایی که در جریان سفر متفاوت و سخت راهپیمایی خسته و خاکی شده‌اند و انتظار دریافت چنین هدیه‌ای را ندارند، برایشان خاطره جذاب و به یادماندنی رقم می‌خورد. به خصوص برای بچه‌های عراقی که خیلی اسباب بازی ندارند. مراسم بسته بندی این عروسک‌ها امسال همزمان با ایام شهادت حضرت رقیه(س) انجام می‌شود.

فیلم بخشی از ساخت عروسک‌های وداد در ادامه قابل مشاده است: