۱۳۹۷/۱۱/۲۵
۴:۳۹ ب٫ظ

مدیرعامل به‌نشر از انتشار کتاب «هم قسم» شرح زندگی و خاطرات ام یاسر؛ همسر شهید سید عباس موسوی، دبیرکل پیشین حزب الله لبنان توسط به‌نشر(انتشارات آستان قدس رضوی) همزمان با بیست و هفتمین سالگرد شهادت این شهید والامقام خبر داد.

سرگذشت بانویی قهرمان در کنار جبهه مقاومت اسلامی منتشر می‌شود

به گزارش الأمه:

حسین سعیدی اظهار کرد: «هم قسم» اثری است که خواننده در فراز و نشیب داستان با روح بزرگ بانویی همراه می شود که قدم به قدم در کنار وجود معنوی شهید سید عباس موسوی می بالد و در قامت یک شهید قد می افرازد، لذا برای آنان که دنبال یافتن نمونه ای از انسان ناب آن هم از نوع شیعیه اش هستند، ام یاسر قهرمانی کم نظیر است.

وی با بیان اینکه «هم قسم» برگردان کتاب «الوصول» است که «عبدالقدوس الامین» نویسنده لبنانی به رشته تحریر درآورده است، تصریح کرد: این اثر با ترجمه «احمد نطنزی» همزمان با بیست و هفتمین سالگرد شهادت این شهید منتشر می شود.

مدیرعامل به‌نشر بیان کرد: «هم قسم» در چهار فصل به شرح زندگی و خاطرات همسر این شهید بزرگوار می پردازد که در فصل چهارم و پایانی این اثر آلبومی از تصاویر این شهید بزرگوار به همراه خانواده وی ثبت شده است.

نویسنده در پیشگفتار نسخه فارسی این اثر آورده است: در شیوه نگارش کتاب به هیچ یک از اصول رایج در ادبیات سیره نگاری یا روایت گری و قصه نویسی پایبند نبوده ام، از روز نخستین تا آخرین لحظات حیات این بانو؛ ام‌یاسر، هرچه می دانستم به قلم آوردم، از آن روزهایی که در نجف اشرف همسایه این خانواده بودم و همچنین از سلسله مطالعاتی که در دست نوشته ها و مقالات و بیش از 30 مصاحبه از او به یادگار مانده است.

«عبدالقدوس الامین» ضمن تقدیر از احمد نطنزی در ترجمه این کتاب که در دسترس خوانندگان فارسی زبان در ایران قرار داده؛ عنوان کرده است: کشوری که از روزهای آغازین پیروزی انقلاب اسلامی دست ما را به یاری گرفته و به مبدأ نور و عزت رهنمون ساخته است، امید است از رهگذر برگردان این کتاب و دیگر کتاب هایی که در این راستا به نگارش درآمده است، شناخت مردم ایران از تاریخی که دو ملت ایران و لبنان در شکل دهی آن به عنوان پیکری واحد با حافظه تاریخی مشترک مشارکت ورزیده اند، افزایش یابد و تجارب و ثمرات و آثار مشترکی در راستای زمینه سازی دولت جهانی مولایمان حضرت حجت ابن الحسن به ارمغان آید.

یادآور می شود: سید عباس موسوی در سال ۱۹۵۲ میلادی در شهر نبی شیث لبنان دیده به جهان گشود، در سال 1968 پس از ملاقات با امام موسی صدر، با توصیه های ایشان، به مطالعات اسلامی روی آورد و سپس برای ادامه تحصیل و بهره‌مندی از برکات حوزه علمیه نجف راهی عراق شد، در کنار دروس حوزوی در کلاس های درس زبان انگلیسی و فرانسوی حاضر می شد و پس از طی مراحل مقدماتی، محضر پرفیض شهید محمدباقر صدر را مغتنم شمرد و با الهام از ابتکارات، اندیشه‌ها و طرح های آن بزرگوار، مسئولیت تبلیغ و ارشاد را در جوامع شیعی لبنان عهده دار شد.

وی در شهر بعلبک با حمایت امام موسی صدر و علامه فضل الله و به درخواست سیدمحمدباقر حکیم، مرکزی را به نام امام المنتظر برای فراگیری علوم دینی برادران، بنیان نهاد. همسرش نیز حوزه ای به نام الزهراء برای بانوان تأسیس کرد. سیدعباس موسوی در مدتی کوتاه حرکت تبلیغی گسترده ای را از حوزه امام المنتظر، سازماندهی کرد که انوار درخشان آن تمامی آبادی های ناحیه بعلبک و هرمل را در بر گرفت.

این شهید بزرگوار در تاریخ ۱۶ فوریه ۱۹۹۲ هنگامی که برای شرکت در مراسم سالگرد شیخ راغب حرب به روستای جبشیت رفته بود، در راه بازگشت به بیروت، خودروی حامل او مورد حمله هلی‌کوپترهای نیروهای دفاعی اسرائیل قرار گرفت که در نتیجه آن او، فرزند و همسرش به شهادت رسیدند.

منبع: فارس