۱۳۹۸/۰۸/۲۳
۷:۰۵ ق٫ظ

روابط ترکیه و عربستان که در سال های اخیر به علت تحریم قطر از سوی برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس رو به تیرگی گذاشته و این روند با قتل جمال قاشقچی روزنامه نگار عربستانی در سرکنسولگری استانبول در ترکیه به اوج خود رسید، بار دیگر به دلیل پخش یک سریال تلویزیونی و جنگ نرم بین دو طرف، خود

سریال های تلویزیونی صحنه درگیری جدید ترکیه و عربستان

سریال های تلویزیونی ترکیه که به عنوان قدرت نرم این کشور در سال های اخیر به خصوص در تلویزیون های کشورهای عربی به روی آنتن می رود، علاوه بر زمینه سازی برای جذب گردشگران از این کشورها یکی از ابزارهای مهم  در پیشبرد اهداف فرهنگی دولت آنکارا بشمار می رود.

روابط ترکیه و عربستان تا جایی تیره شد که حتی گروه شرکت های تلویزیونی «ام بی سی» عربستان که کار پخش سریال های ترکیه در عربستان را عهده دار بود سال گذشته پخش این سریال ها را متوقف کرد.

شرکت ام بی سی در گام جدید خود سریالی تحت عنوان پادشاهی های آتش را از هفدهم نوامبر / ۲۶ آبان / به نمایش خواهد گذاشت. در این سریال پایان کار کشور مملوکان که از اوایل قرن شانزدهم به دست امپراتوری عثمانی ایجاد شده بود به تصویر کشیده شده و در این سریال از امپراتوری عثمانی به عنوان یک حکومت خونخوار یاد شده است.

به رغم اینکه سریال یاد شده هنوز پخش نشده اما خبر پخش آن در رسانه های ترکیه به عنوان دشمنی عربستان با ترکیه ارزیابی شده است.

پایگاه اینترنتی شبکه خبر رادیو تلویزیون دولتی ترکیه موسوم به " تی. آر.تی خبر" در خبری با تیتر " عربستان که سریال های تلویزیونی ترکیه را از اکران برداشته، سریالی که در آن دولت عثمانی بد معرفی شده؛ پخش می کند"، نوشت: شبکه ام بی سی که مرکز آن در امارات متحده عربی قرار دارد و از سوی یک سرمایه دار عربستانی تاسیس شده است، در سریالی که در زمینه سرنگونی دولت مملوکی تهیه کرده، دولت عثمانی را یک نیروی اشغالگر معرفی می کند.

به نوشته این پایگاه، در سریال از امپراتوری عثمانی به عنوان یک امپراتوری که بر پایه ریختن خون انسان ها حکومت می کند، نام برده شده است.

این پایگاه با تاکید بر اینکه دشمنی ام بی سی با امپراتوری عثمانی منحصر به این موضوع نمی باشد، افزود: یاسر هارب تهیه کننده سریال در پخش صحنه هایی از سریال امپراتوری عثمانی را اشغالگر خواند.

شرکت ام بی سی در سال ۱۹۹۱ میلادی از سوی والد بن ابراهیم  آل ابراهیم سرمایه دار عربستانی در انگلستان تاسیس شد؛ مرکز این شرکت بعد از مدتی به امارات متحده عربی منتقل شد و شرکت اقدام به پخش برنامه تلویزیونی به زبان عربی کرد.

برنامه های این شبکه در بسیاری کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا پخش می شود و گفته می شود این کانال در ۲۴ کشور با ۱۸ کانال مختلف برنامه های خود را پخش می کند.

عربستان در اوایل سالجاری کتابهای درسی خود را که در دبستانها و دبیرستانها تدریس می شود تغییر داد و در کتابهای جدید از دولت عثمانی به عنوان قدرت اشغالگر یاد شده است.

در کتابهای درسی عربستان گفته می شود که دولت عثمانی به مردم عرب ظلم می کرده است.