۱۳۹۷/۰۱/۲۶
۹:۰۸ ب٫ظ

عمر البشير درباره جنگ دارفور گفت: من رئيس جمهور سودان هستم و مسئوليت همه اتفاقاتي كه در اين كشور رخ مي‌دهد مي‌پذيرم اما واقعيت دارفور اين است كه جنگي قديمي در اين منطقه از زمان استعمارگري غرب جريان دارد و ما در جايگاه دولت با شبه‌نظامياني كه عليه دولت مي‌جنگند مقابله مي‌كنيم اما

عمر البشیر: غرب در تلاش برای تغییر نظام سودان است

رئيس جمهور سودان تاكيد كرد دادگاه جنايي بين‌المللي تحت نفوذ انگليس و آمريكا و براي تغيير رژيم حاكم بر خارطوم حكم بازداشت وي را صادر كرده است و در دارفور نيروهاي دولتي با شورشيان و نه مردم عادي مي‌جنگند.

"عمر البشير " در گفت‌وگو با روزنامه انگليسي گاردين چاپ پنجشنبه درباره صدور حكم بازداشت عليه وي از سوي دادگاه جنايي بين‌المللي به اتهام ارتكب جرايم در دارفور گفت: اين دادگاه دروغ‌هاي زيادي را ساخته و پرداخته كرده و سياستش اتخاذ معيارهاي دوگانه است.

*هدف غربي‌ها تغيير رژيم سودان است

وي تاكيد كرد انگليس و كشورهاي غربي حملات انتقام‌جويانه با انگيزه‌هاي سياسي و با هدف تغيير رژيم در سودان و همچنين ليبي در پيش گرفته‌اند.

عمر البشير درباره جنگ دارفور گفت: من رئيس جمهور سودان هستم و مسئوليت همه اتفاقاتي كه در اين كشور رخ مي‌دهد مي‌پذيرم اما واقعيت دارفور اين است كه جنگي قديمي در اين منطقه از زمان استعمارگري غرب جريان دارد و ما در جايگاه دولت با شبه‌نظامياني كه عليه دولت مي‌جنگند مقابله مي‌كنيم اما برخي شورشيان نيز به برخي قبايل حمله مي‌كنند به همين دليل شماري نيز قرباني شدند.

*آمار رسانه‌هاي غربي مبالغه آميز است

وي آمار كشته‌هاي دارفور را مغاير با چيزي كه رسانه‌هاي غربي نقل مي‌كنند خواند و گفت: اين رسانه‌ها آمار مبالغه‌آميزي ارائه مي‌دهند اما اين وظيفه دولت است كه با شورشيان بجنگد اما ما با مردم دارفور نمي‌جنگيم.

بر اساس گزارش‌هاي سازمان ملل تاكنون 300 هزار نفر در جنگ ميان نيروهاي نظامي دولت سودان و شبه‌نظاميان متحد دولت موسوم به جنجويد با گروه‌هاي شورشي جدايي‌طلب در دارفور كشته و نزديك به 3.7 ميليون نفر نيز آواره شده‌اند اما دولت سودان شمار كشته‌ها را 10 هزار نفر و شمار آورگان اين منطقه را نيز هفتاد هزار نفر اعلام كرده است.

دادگاه جنايي بين‌المللي در سال 2009 حكم بازداشت عمر البشير را به اتهام ارتكاب جنايات جنگي و غيرانساني صادر كرد اما بسياري كشورها اين حكم را سياسي خوانده و حمايت خود را از رئيس جمهور سودان اعلام كردند.

*حكم بازداشت من كاملا سياسي است

عمر البشير در ادامه گفت‌وگوي خود با گاردين قضيه صدور حكم بازداشت عليه خود را كاملا سياسي خواند و گفت: سودان دادگاه جنايي بين‌المللي را به رسميت نمي‌شناسد و پيمان آن را امضا نكرده است و نمي‌تواند به احكام آن پايبند باشد.

وي ادامه داد: دادگاه بين‌المللي سياست يك بام و دو هوا در پيش گرفته است آمريكا در عراق و افغانستان مرتكب جنايات بي‌شماري است اما راه وي به دادگاه جنايي ختم نمي‌شود.

*جنايت نظاميان آمريكا درعراق و افغانستان در چه دادگاهي بررسي مي‌شود؟

رئيس جمهور سودان تاكيد كرد موضوع دارفور با صدور قطعنامه‌ به دادگاه بين‌المللي انتقال داده مي‌شود اما در قبال جنايات سربازان آمريكايي در عراق و افغانستان و براي بازجويي از آنها در برابر دادگاه قطعنامه صادر نمي‌شود اينجا مشخص مي‌شود كه عدالتي در كار نيست موضوع سياسي است.

*اوكامپو دروغگوست

وي با انتقاد از "لوئيس مورينو اوكامپو "، دادستان كل دادگاه جنايي بين المللي گفت: وي بارها و بارها دروغ گفته است تا جايگاه مرا تخريب كند و رفتارش اين گونه به نظر مي‌رسد كه وي يك فعال سياسي است نه يك حقوقدان حرفه‌اي و وي همين الان براي ساختن دروغ‌هاي بيشتر آماده مي‌شود.

*غربي‌ها براي سرنگوني من تلاش مي‌كنند

عمر البشير همچنين با تاكيد بر اينكه انگليس، آمريكا و فرانسه به دنبال سرنگوني رژيم خارطوم هستند گفت: اين كشورها از 20 سال پيش براي تغيير رژيم سودان تلاش مي‌كنند اما در ارتباط با كشورهاي اروپايي ما اخيرا شاهد تغييرات مثبت در مواضع آنها بوده‌ايم.

*سودان جاي قذافي نيست

رئيس جمهور سودان در بخش ديگري از مصاحبه خود با اشاره به وقايع ليبي تاكيد كرد: اعطاي پناهندگي به معمر القذافي در سودان مشكلاتي را براي ما با ملت ليبي ايجاد خواهد كرد كه خواهان آن نيستيم.

وي تاكيد كرد: ليبي كشور مهمي است و با توجه به واقع شدن آن در موقعيت جغرافيايي مهمي از ساحل دريايي مديترانه و مواجه بودن آن با اروپا منابع و ثروت‌هاي طبيعي اين كشور براي فرانسه، انگليس و به طور كل اروپا بسيار مهم است.

رئيس جمهور سودان با ابراز ترديد نسبت به انگيزه‌هاي انگليس، آمريكا و فرانسه در ايجاد منطقه پرواز ممنوع بر فراز ليبي و حمله عليه پايگاه‌هاي قذافي گفت: كار آنها بي‌ثبات كردن منطقه در يك مقياس بزرگ است.

عمر البشير ادامه داد: كشورهاي اروپايي مي‌خواهند كه در ليبي شاهد رژيمي دوستدار غرب باشند حتي اگر متحد آنها نباشد اما در سودان اين كشورها با حملات سياسي در تلاش براي تغيير نظام كنوني هستند.

 

زمان انتشار : 1390-02-03