۱۳۹۷/۱۰/۲۶
۳:۲۲ ب٫ظ

عباس خامه‌يار در ديدار نماینده پارلمان سوریه گفت: بايد تخریب‌ها و فجایع صورت گرفته در سوریه با فیلم و قلم مستندسازی شود.

فجایع سوریه با فیلم و قلم مستندسازی شود

به گزارش الأمه:

ولید درویش نماینده پارلمان سوریه و فیلمساز جوان و برجسته سوری (۲۲ دی ماه) ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با عباس خامه‌یار معاون توسعه روابط فرهنگی بین‌المللی این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

خامه‌یار در سخنانی پیروزی‌های این کشور را در برابر معاندان تبریک گفت و به ادامه یافتن فعالیت‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران طی هفت سال گذشته در سوریه اشاره کرد.

وی افزود: رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سوریه علیرغم مخاطراتی که در این هفت سال متوجه همکاران‌مان در سوریه بود، اما یک روز هم دست از فعالیت‌های فرهنگی نکشیدند و فعالیت‌های خود را تعطیل نکردند و به فعالیت خود در آن شرایط سخت ادامه دادند و مراودات فرهنگی دو کشور نیز برقرار بود.

معاون توسعه روابط فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به مهم‌ترین گام بعد از کسب پیروزی اشاره کرد و افزود: مهم‌ترین گام بعد از کسب پیروزی دولت و ملت سوریه در برابر دشمنان، حفظ دستاوردهای این پیروزی و ممانعت از مصادره به مطلوب کردن آن توسط دیگران است.

وی ادامه داد: جنگ در سوریه بیشتر جنبه فرهنگی و تمدنی داشت و یکی از اهداف آن، تخریب میراث فرهنگی این کشور بود. تخریب این میراث فرهنگی را می‌‎توان نشأت گرفته از دیدگاه و سیاست‌های رژیم صهیونیستی دانست.

خامه‌یار با تأکید بر لزوم مستندسازی و ثبت وقایع ایجاد شده در کشور سوریه گفت: مستندسازی تخریب‌ها و فجایع صورت گرفته در سوریه با فیلم، قلم و ... بسیار مهم و حائز اهمیت است. باید به این موضوع توجه داشت که قبل از آنکه دیگران تاریخ ما را بنویسند ما خودمان آن را ثبت کنیم.

وی گفت: لزوم اهمیت به ساخت مستند به حدی مهم است که باید هر سوری از منطقه و روستای خود وقایع اتفاق افتاده را ثبت کند. در حوزه مستندسازی و ساخت فیلم، جمهوری اسلامی ایران از ظرفیت‌های بسیاری برخوردار است که می‌توان در مستندسازی وقایع جنگ از آن بهره برد.

توانمندی‌های ایران در دنیا زبانزد است

ولید درویش که در جشنواره مردمی و بین‌المللی فیلم عمار حضور یافته بود، برگزاری چنین جشنواره‌ای را در شرایط وجود تحریم‌ها در ایران بسیار خوب ارزیابی کرد و گفت: حضور خانواده شهدا در اختتامیه جشنواره مردمی عمار و همچنین، مردمی بودن این جشنواره و به نمایش درآمدن فیلم‌ها برای عموم مردم از نکات بارز و با اهمیت جشنواره عمار بود که به نوبه خود در جهان کم نظیر است.

وی با تحسین مقابله مردم ایران در برابر شرایط سخت اعمال تحریم‌ها افزود: در سفرم به ایران، این نکته قابل اهمیت است که ایرانیان توانسته‌اند در شرایط سخت تحریم نیز به بهترین نحو شرایط زندگی خود را در دست داشته باشند و به کار و فعالیت‌های خود به بپردازند و در تمام زمینه‌ها پیشرفت‌های خوبی نیز کسب کنند.

همچنین در حاشیه این دیدار، میخک فیلمساز جوان کشورمان نیز موضوع ساخت اثر مشترک ایرانی و سوری را با طرح اولیه فیلمنامه مطرح و زمینه ساخت آن در سوریه را بررسی کرد.

بر اساس این گزارش، به همت و برنامه‌ریزی مشترک رایزنی فرهنگی کشورمان در سوریه، اداره‌کل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور، ولید درویش نماینده پارلمان سوریه و فیلمساز برجسته سوریه برای حضور در جشنواره بین‌المللی فیلم عمار به ایران اسلامی سفر و در برنامه‌های مختلف فرهنگی و هنری نیز شرکت کرد. فاضل معاون اداره‌کل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور نیز در این دیدار حضور داشت.

 

منبع: فارس