۱۳۹۷/۰۲/۰۲
۵:۱۰ ب٫ظ

برگزارکنندگان این برنامه اعلام کرده‌اند که دلیل از برپایی چنین همایشی موفقیت پربار اسلام‌گرایان در عرصه سیاسی و حضور پررنگ این احزاب و گروه‌ها برای ساخت آینده دموکراسی در کشورهای عربی انقلابی می‌باشد. در واقع کشورهای مختلف عربی این روزها شاهد بحث و گفتگوهای گسترده، پیرامون نقش ا

همایش احزاب‌اسلام‌گرا و انقلاب‌های عربی

به نقل از سایت خبری جزیره نت، مرکز پژوهش‌های الجزیره قصد دارد در روزهای 30 ژوئن و یکم جولای آینده همایشی با عنوان «اسلام‌گرایان و انقلاب‌های عربی؛ چالش‌های تشکیل دولت و انتقال دموکراسی» برگزار کند.  

مکان برپایی این همایش در دوحه پایتخت قطر خواهد بود و نخبگان عرصه سیاست اسلامی، اندیشه، رهبران و صاحب‌نظران این حوزه و همچنین جریان‌های مختلف سیاسی در کنار تعدادی از کارشناسان و محققان عرب‌زبان و خارجی شرکت خواهند داشت تا در زمینه تحولات اخیر جهان عرب به بحث و گفتگو بنشینند.

پیروزی احزاب اسلام‌گرا در کشورهای جهان عربی که در سال گذشته شاهد انقلاب بوده‌اند و چالش‌های پیش‌روی این کشورها، در زمنیه برخورد با تشکیل دولت و برقرار دموکراسی، موضوع مهم این کنفرانس درنظر گرفته شده است. احزاب اسلام‌گرای شرکت کننده در این همایش، اندیشه‌ها و راه‌کارهای اسلامی مورد نظرشان را برای حل مشکلات احتمالی در دولت‌های آینده این کشورها بیان خواهند کرد. این گروه‌ها و احزاب همچنین تاثیر برخورد اسلامی با چالش‌های دولت و دموکراسی را در حال حاضر و آینده کشورهای عربی انقلابی مورد بحث قرار خواهند داد. میزان تاثیر اتخاذ مواضع اسلامی در برخوردهای سیاسی کشورهای همسایه و حتی در عرصه بین‌المللی موضوع دیگری است که اسلام‌گرایان با بیان و توضیح آن سعی دارند بر اهمیت اتخاذ تدابیر اسلامی تاکید داشته باشند.

«اسلام‌گرایان و چالش‌های انتقال دموکراسی در جهان عرب»، «اسلام‌گرایان و دولت جدید»، «اسلام‌گرایان و مسائل مربوط به شهروندان و حقوق سیاسی افراد» و همچنین موضوعاتی پیرامون مشکلات احتمالی در عرصه سیاسی و اقتصادی موارد مختلف دیگری هستند که توسط شرکت‌کنندگان به بحث و گفتگو گذاشته خواهد شد.

برگزارکنندگان این برنامه اعلام کرده‌اند که دلیل از برپایی چنین همایشی موفقیت پربار اسلام‌گرایان در عرصه سیاسی و حضور پررنگ این احزاب و گروه‌ها برای ساخت آینده دموکراسی در کشورهای عربی انقلابی می‌باشد.  

این هیئت همچنین در زمینه اوضاع و احوال کنونی جهان عرب گفته است: کشورهای مختلف عربی این روزها شاهد بحث و گفتگوهای گسترده پیرامون نقش اسلام‌گرایان در عرصه سیاسی جهان عرب در زمان حال و آینده می‌باشد. این کشورها همچنین به شدت درگیر مسائلی چون انتقال دموکراسی و موضوعات مهمی چون نقش زن در جامعه و غیره می‌باشد.

 

 

زمان انتشار : 1391-03-05