۱۳۹۷/۰۲/۰۲
۱۰:۴۱ ب٫ظ

یک نویسنده مصری مقیم انگلستان، مجموعه‌ای از متون نظم و نثر 27 نویسنده در طول تاریخ را در کتاب «تاملاتی در هنر اسلامی» گردهم آورده است تا آثار هنری اسلامی را از نظر زیبایی ظاهری و بار معنایی که با خود دارند به دوستداران هنر اسلامی بیش از پیش معرفی کند.

هنر

آثار باستانی به جا مانده از روزگاران پیش داستان‌ها و اعتقادات زیبایی با خود همراه دارند که تنها چشمان تیزبین انسانی دقیق قادر به درک و فهم آن می‌باشد. این آثار ذی‌قیمت با توجه به دوره زمانی که در آن ساخته شده‌اند و همچنین براساس ارزش‌های دینی و اعتقادی سازندگان خود معنا و مفهوم خاصی را بیان می‌کنند و بیننده را به عالم دوری می‌برند که با این دوره و زمانه بسیار متفاوت است.

ظهور اسلام یکی از بزرگترین حوادث تاریخی بشمار می‌رود که باعث تغییر و تحول انسان‌های بسیاری شد و از آن جا که این دین کامل‌ترین و دقیق‌ترین ادیان الهی است، هیچ بعدی از ابعاد وجودی انسان را از یاد نبرده است. هنر از جمله مواردی بود که با ظهور اسلام فرصت بروز و نمودی جدید را پیدا کرد و توانست در اشکال و قالب‌های جدیدی نمایان شود. لیکن در عصر جدید این هنرهای زیبا نه تنها به درستی معرفی نشده‌اند که گاه به اشتباه تصویر نادرستی از آنان ارائه شده است.

«تاملاتی در هنر اسلامی» عنوان کتابی است که به هنر اسلامی می‌پردازد و سعی دارد این هنرها و آثار تولیدشده در گذر را بهتر معرفی کند.

به نقل از سایت خبری جزیره نت یک نویسنده مصری مقیم انگلستان، مجموعه‌ای از متون نظم و نثر 27 نویسنده در طول تاریخ را در کتاب «تاملاتی در هنر اسلامی» گردهم آورده است تا آثار هنری اسلامی را از نظر زیبایی ظاهری و بار معنایی که با خود دارند به دوستداران هنر اسلامی بیش از پیش معرفی کند.

«اهداف سویف» مولف این کتاب با جمع‌آوری این مطالب و گردآوری آن‌ها در یک مجموعه، گرد و غبار سال‌ها انزوا در کنج موزه‌ها را از سر و روی این آثار قدیمی اسلامی برداشته و این آثار را نه تنها به مسلمانان که به جهان معرفی کرده است. آثاری که به لحاظ دقت و زیبایی به کار رفته شده در آن نشان از تاریخ و تمدنی والا دارد و دنیای پادشاهان و وزرای قدیم را در برابر دیدگان ما زنده و پویا می‌کند.

 

زمان انتشار : 1391-03-07