۱۳۹۸/۱۱/۰۱
۷:۴۱ ق٫ظ

سازمان یونسکو از اتمام مرحله نخست بازسازی مسجدجامع «النوری» موصل و گلدسته تاریخی آن با نام «الحدباء» خبر داد.

پایان مرحله نخست بازسازی مسجدجامع موصل

به گزارش الأمه:

سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) دیروز، ۳۰ دی‌ماه، با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: مرحله نخست بازسازی مسجد جامع «النوری» موصل، که در سال ۲۰۱۷ به دست گروه تروریستی داعش ویران شده بود، به پایان رسید.

یونسکو در این بیانیه با اشاره به انجام مرحله مهمی از بازسازی مسجد جامع «النوری» و گلدسته‌ تاریخی آن در موصل عراق، از پایان کار تثبیت ساختمان مسجد و گلدسته‌ آن خبر داد.

در این بیانیه آمده است: یونسکو در اکتبر ۲۰۱۹ به پاکسازی زمین‌های اطراف مسجد از مین‌های کار گذاشته شده و حفظ آثار بر جای مانده از این مسجد و گلدسته‌ تاریخی، آن که ۴۵ متر ارتفاع و قدمتی بالغ بر ۸۴۰ سال دارد، اقدام کرده است.

در ماه نوامبر آوارها از محیط اطراف مسجد برداشته و گنبد مسجد بازسازی شد و ماه گذشته نیز کار بازسازی رواق‌ها انجام شد.

مسجدجامع النوری از مساجد تاریخی و مهم شهر موصل است که ابوبکر البغدادی سرکرده داعش در سال ۲۰۱۴ در این مسجد اعلام خلافت کرد، اما تروریست‌های داعش پس از سه سال هنگام نزدیک‌ شدن نیروهای عراقی به این مسجد، آن را تخریب کردند.مراسم آغاز عملیات بازسازی مسجد جامع «النوری» با عنوان «احیای روح موصل» ۲۶ آذر ۱۳۹۷ با حضور «لویز هاکستاوزن»، نماینده سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) در عراق و «ابوبکر کنعان»، مدیر اوقاف اهل‌ سنت استان نینوا، برگزار شد.

 

منبع: ایکنا