۱۳۹۷/۱۰/۱۰
۱:۱۸ ب٫ظ

سوریه برغم 8 سال جنگ و محاصره، نه تنها فعالیت های هنری خود به ویژه در بخش موسیقی را متوقف نکرد بلکه در سال 2018 با کسب جوایز و برگزاری جشنواره های بین المللی موسیقی خوش درخشید.

2018 سال درخشش موسیقی سوریه

به گزارش الأمه:

موسیقدانان سوری طی هشت سال جنگ با تروریسم با سرودن اشعار حماسی و برپایی کنسرت ها از میراث فرهنگی کشورشان حراست کردند.
سوریه درسال 2018 برغم سالها محاصره وجنگ، با بر پایی جشنواره های بین المللی موسیقی ،میزبان گروه ها وشخصیت های خارجی هند، یونان،بلا روس، سوئیس، اکراین وروسیه وهمکاری با آنها درخصوص پروژه موسیقی صلح جهانی است.
در سال 2018 سوریه با رهبری تیم های ملی وآموزشگاه های موسیقی برای کودکان ، جوانان و متخصصان وگروه های کر و شرکت در جشنواره های داخلی و خارجی و کسب جوائز بین المللی خوش درخشید.
سال 2018 با برپایی ارکستر سمفونی ملی سوریه و شب شعر استثنایی درباره شهدای وطن آغاز شد که در این مراسم ازمرحوم 'صلحی الوادی' موسیقدان مشهور سوریه تجلیل به عمل آمد.
ارکستر سمفونی سوریه امسال با شرکت در مراسم جشن موسیقی حلب چندین شب شعر در موسسه فرهنگی هنری الاسد برگزارکردند .
در این مراسم از کودکان، جوانان و معلولان جنگی تقدیر شد و مشابه این مراسم در اماکن دیگر از جمله کلیسای لاتین در منطقه صالحیه و مرکز ملی هنرهای تجسمی برگزار شد.
گروه موسیقی ملی سوریه ضمن اعلام سال 2018 به عنوان سال «تکریم» از موسیقی این کشور اقدام به برگزاری شب شعر جهت حفظ دستاوردهای میراث فرهنگی کشور و ارائه سبک های جدید موسیقی دانشگاهی و اشعار سروده شده وتکریم از موسیقیدانان سوری کرد.
آخرین دستاورد های موسیقی سوریه در نمایشگاه بین المللی دمشق درسال 2018 ارائه شد.
برپایی کارگاه های آموزشی با موسیقدانان روس جهت تبادل تجارب ملت ها از دیگر اقدامات صورت گرفته در سال 2018 می باشد.
شرکت دانشجویان رشته موسیقی سوریه در مسابقات استعدادهای درخشان بلا روس وکسب جوائز از دیگر دستاوردهای موسیقی سوریه در این سال می باشد.
سال 2018شاهد افزایش جشنواره های موسیقی برگزار شده با حضور نوازندگان سوری وعرب وبرگزاری شب های شعر توسط موسسات فرهنگی بود.
سال 2018 سال ظهور گروه های جدید موسیقی ورشد فعالیت های گروه های موجود در دمشق ودیگر استان های سوریه است.
دستاوردهای جهانی موسیقی سوریه در سطح افراد در سال 2018 نیز تداوم یافت به طوری که «روان الشامی» از مدرسه فرزندان شهدای سوریه و «گستیلیا حلاق» در جشنواره بین المللی ایتالیا جائزه کسب کردند.
سوریه از سال 2011 تا 2018 با بحران ورود تروریست های خارجی به این کشور مواجه بود.

 

منبع: ایرنا