کتاب و ادبیات

کراچی میزبان نمایشگاه کتاب ولایت

نمایشگاه بزرگ کتاب «ولایت» به همت خانه فرهنگ ایران در کراچی پاکستان برگزار شد.

تدریس زبان فارسی در ۵ دانشگاه تونس

وابسته فرهنگی ايران در تونس گفت: چاپ ۵ عنوان کتاب در موضوعات «جایگاه زن از دیدگاه اسلام»، «اعیاد ایرانیان»، «تمدن و فرهنگ ایران» و «نظرات مقام معظم رهبری درباره فرهنگ» بازتاب و بازخورد خوبی در جامعه فرهنگی تونس داشته است.

کتاب «مضامین تربیتی در بعضی از قصه‌های قرآن برای کودکان» در لبنان منتشر شد

کتاب «مضامین تربیتی در بعضی از قصه‌های قرآن برای کودکان» اثر دکتر حصه العوضی، توسط انتشارات دارالمؤلف للنشر لبنان چاپ و منتشر شد.

برگزاری آزمون سنجش استاندارد مهارت های فارسی

نظر به برگزاری آزمون سنجش استاندارد مهارت های فارسی (سامفا) برای نخستین بار در خارج از کشور و معرفی اربیل بعنوان یکی از مراکز برگزار کننده آزمون در اقلیم کردستان عراق، جلساتی در همین راستا در دانشگاه صلاح الدین تشکیل شد.

علی الشوک؛ با عشق «نویسندگی و زندگی» رفت

پژوهشگر و ادیب عراقی علی الشوک شب گذشته در سن ۹۰ سالگی و در شهر لندن درگذشت.

امضای قرارداد با ناشری از هند برای چاپ ۴ عنوان کتاب ایرانی

قرارداد همکاری انتشارات «سیم» از هندوستان برای چاپ چهار عنوان کتاب ایرانی با نام «شطرنج با ماشین قیامت»، «داستان‌های شهر جنگی»، «اشعار معاصر ایران» و «فال خون» در محل غرفه ایران در نمایشگاه دهلی‌نو با انتشارات سوره مهر منعقد شد.

رمان‌نویس فقیدِ «اسرائیلیِ» مطرودِ

بدخواهان سیاسی اش در دشمنی با او از هیچ دریغ نکردند و او از زمان اشغال «اسرائیلی» در ضدیت با این اشغال‌گری بود و آن را موجب نابودی اسرائیل می‌دانست.

آیا می‌توان از «عرب شدن» در کنار «جهانی‌شدن» سخن گفت؟

«نمی‌توان معرفت را درون یک جامعه فرهنگی تولید کرد و همچنین نمی‌توان از جامعه فرهنگی سخن گفت بی آنکه زبان در میان باشد». با این رویکرد دکتر سعید یقطین تألیف جدید خود را پیش‌روی ما می‌گذارد و عنوان آن را «زبان، فرهنگ، معرفت… مسایل و مقتضیات» می‌نامد.

کافه کتاب فیروز در بصره، بیان نرم دلتنگی برای بلاد شام

اولین کافه تریای مختلط با نام فیروز در بصره افتتاح شد. این کافه رؤیای محمد عبدالامیر جوان عراقی است که ریشه‌هایش به بلاد شام برمی‌گردد و دلتنگی‌اش برای گذشته زیبا.

فرهیختگانی از مصر خواستار تهیه دایره المعارف آثار نجیب محفوظ شدند

جمعی از نویسندگان و منتقدان، یاد ادیب دارای جایزه نوبل نجیب محفوظ را گرامی داشتند و میراث روایی و انسانی‌اش را تورق کردند. اقدامی که موجب شد نویسنده «الثلاثیه/سه‌گانه» و «الحرافیش/عیاران» سال گذشته در صحنه فرهنگی حضور پررنگ داشته باشد.